Zoroslav Kollár uzavrel dohodu o vine a treste, za úplatky pre exšéfa SIS Pčolinského musí zaplatiť 70-tisíc eur

Foto zk.jpg
Obvinený podnikateľ Zoroslav Kollár. Foto: Archív JUDr. Zoroslav Kollár
  • aktualizované 27. mája 9:39

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v piatok uložil konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi peňažný trest 70-tisíc eur. Stalo sa tak v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným z trestných činov nepriamej korupcie a podplácania.

Dohoda je primeraná

Pokiaľ by odsúdený peňažný trest nezaplatil, v rámci dohody bol určený náhradný trest v dĺžke 14 mesiacov väzenia. Rozhodnutie súdu je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok nepodávať voči verdiktu odvolanie.

Podľa samosudkyne Ruženy Sabovej je dohoda primeraná a spravodlivá. Odsúdený zase pre médiá uviedol, že rozhodnutie priznať sa bolo jeho osobnou voľbou.

„Opísal som skutky tak, ako sa stali,“ povedal a odmietol, že by bol kajúcnikom. „Nikoho som neudal,“ doplnil. Zároveň dodal, že má finančné prostriedky na zaplatenie peňažného trestu.

Uplatil SIS-károv

Právnik a podnikateľ sa orgánom činným v trestnom konaní priznal, že v auguste 2020 poskytol úplatok, aby zabezpečil, že nebude predmetom rozpracovania Slovenskou informačnou službou (SIS).

Odovzdanie finančnej čiastky 40-tisíc eur sprostredkoval bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský prijatie úplatku odmieta, vo veci však na neho bola podaná obžaloba.

Nelegálny predaj cigariet

Ďalší skutok, v ktorom Kollár priznal vinu, je sprostredkovanie úplatku za krytie nelegálnej výroby cigariet od príslušníka skupiny piťovci Tomáša R. pre Makóa. Skutok sa stal v roku 2019, pričom Tomáš R. poskytol finančnú čiastku 300 000 eur.

Zoroslav Kollár je tiež obvinený v kauze Víchrica týkajúcej sa korupcie v súdnictve. Dnešná dohoda sa však daného prípadu netýkala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít MakóVladimír PčolinskýZoroslav Kollár
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry