Zotavovanie ekonomiky eurozóny je krehké, tvrdí menový fond

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 15. júla (WEBNOVINY) – Každý ďalší šok by mohol zastaviť hospodárske zotavovanie eurozóny, znížiť čoraz väčšiu dôveru na trhu a poslať menovú úniu do deflácie. V pondelok to uviedol Medzinárodný menový fond (MMF).

„Vzhľadom na obmedzený politický priestor v krátkodobom horizonte, ďalšie negatívne šoky, či už domáce, alebo zahraničné, by mohli zhoršiť dôveru, zastaviť zotavovanie a spôsobiť spomalenie inflácie, alebo aj defláciu,“ uviedol MMF vo svojej správe.

Slabé zotavovanie bolo sklamaním

Podľa MMF je zotavovanie ekonomiky eurozóny naďalej príliš slabé, aj keď sa vlády krajín eurozóny usilujú o reformy a Európska centrálna banka (ECB) robí opatrenia na podporu rastu a vyčistenie finančného sektora. Fond zároveň vyzýva krajiny eurozóny, aby dokončili bankovú úniu, podporili dopyt a pokročili v procese uskutočňovania štrukturálnych reforiem.

Miera zotavovania ekonomiky eurozóny bola v prvom kvartáli sklamaním. Slabé výsledky zaznamenalo Taliansko, Holandsko a Francúzsko. Výhľad zhoršujú aj slabé údaje z nemeckej ekonomiky.

Spotrebiteľská inflácia v eurozóne je pod hranicou jedného percenta od októbra minulého roku. ECB jasne uviedla, že je pripravená konať ak bude inflácia nízka príliš dlho. „Ak inflácia zostane príliš nízko ECB by mala zvažovať významné zvýšenie bilancie, aj prostredníctvom nákupu aktív,“ uviedol MMF.

Silné euro brzdí rast eurozóny

Silnejší výmenný kurz spoločnej európskej meny znamená riziko pre udržateľnosť zotavovania ekonomiky eurozóny. V pondelok to uviedol šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

Povedal síce, že riadenie výmenného kurzu nepatrí medzi ciele politiky ECB, no poznamenal aj to, že výmenný kurz má veľký význam z hľadiska budúcej inflácie v eurozóne.

„Určite, zhodnotenie meny, ktoré sa objavuje od polovice roka 2012, má vplyv na cenovú stabilitu,“ povedal Draghi. „V súčasnom kontexte je zhodnocovanie meny rizikom pre udržateľnosť hospodárskeho zotavovania,“ doplnil Draghi.

ECB v júni znížila sadzby na rekordné minimum s cieľom podporiť ekonomiku. Banka čelila tlaku na oslabenie eura zo strany Francúzska s tým, že silná mena poškodzuje exportérov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mario Draghi
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka