Zrastené dvojičky vnímajú svet aj očami tej druhej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Tatiana a Krista Hoganové Foto: www.channel-nationalgeographic.com

O dvojičkách sa hovorí, že si často dokážu čítať myšlienky a navzájom si dokončujú vety. Ale v prípade sestier Hoganových z Kanady tento fenomén nadobúda úplne nový rozmer. Štvorročné dvojičky, ktoré majú od narodenia spojené hlavy, myslia jedným mozgom a dokážu vnímať svet aj očami tej druhej.

„Moje dcéry sú navzájom úplne prepojené. Zdieľajú také veci, o akých sa iným siamským dvojičkám ani len nezdá,“ povedala ich matka Felicia Simms, ktorá bola veľmi vystrašená, keď jej po pôrode podali prvé správy o jej dvojičkách. „Samozrejme, mám obavy, je to ešte úplne neprebádaná oblasť.“ Tatiana a Krista majú osobitné telá, ale spoločný mozog. Ich detský lekár Doug Cochrane objasnil: „Majú prepojené krvné cesty – žily aj tepny. Ale tiež majú vytvorené spojenie medzi talamom, takže tu vzniká nervový most, čo je skutočne jedinečné.“

Bez názvu
Foto: www.neurowhoa.blogspot.com

Talamus predstavuje zadnú časť medzimozgu a jeho prepojenia s limbickým systémom pomáhajú regulovať myslenie, tvorivosť a interpretáciu písaného i hovoreného slova. Okrem toho sa podieľa na riadení spánkových cyklov, na identifikácii objektov vnímaných dotykom a v neposlednom rade na riadení emócií. „Mozgy dvojičiek zaznamenávajú aj signály z vizuálneho poľa tej druhej. Mozog totiž dostáva elektrické impulzy z očnej sietnice druhej dvojičky. A preto ak jedna z nich chce interpretovať jav dopadajúci na sietnicu, môže vidieť to isté, čo tá druhá,“ dodal lekár. Sestry tiež môžu cítiť, čo tá druhá robí a podľa rodičov Simmsových vraj počujú, čo si tá druhá myslí.

Sestry sú aj napriek ich nezvyčajnému spojeniu šťastné a hravé, hoci nie vždy sa zhodnú, ktorým smerom chcú kráčať, čo zvykne končiť malými potýčkami. Krista je o niečo väčšia ako Tatiana, ale je to práve Tatiana, ktorá ich obe podporuje, lebo jej srdce bije za dvoch. Zrastené dvojčatá sa vyskytujú asi pri jednom z 2,5 milióna pôrodov a často sa rodia už mŕtve. Z tých, ktoré prežili, ani jedna dvojica nezdieľala jeden mozog kompletne.

Bez názvu
Foto: www.ny-dailynews.com

Medzi najstaršie žijúce dvojičky, ktoré majú zrastené hlavy, patria Lori a George Schapellové. Zdieľajú asi 30% mozgovej hmoty, z ktorej väčšina sa nachádza v prednom mozgu. Dvojičky majú už 49 rokov a úplne odlišné osobnosti. George trpí na abnormálne vyvinutie miechy, čo spôsobilo, že je o 10 cm nižšia ako Lori. Pohybuje sa pomocou špeciálneho sedadla na kolieskach, ktorý musí Lori tlačiť. Akoby toho nebolo dosť, každá z nich má tvár obrátenú opačným smerom. Prvých 24 rokov svojho života strávili sestry v špeciálnom zariadení v ich rodnom meste Reading, lebo ich rodičia sa o ne nedokázali vhodne postarať. Až ako dospelé dostali povolenie začať žiť samostatne. Hoci „samostatne“ v tomto kontexte nadobúda trochu iný rozmer.

Lori chodila na vysokú školu a mala na starosti nemocničné prádlo. Keď si však v nemocnici všimli zhoršenie zdravotného stavu jej sestry počas Lorinej služby, dala dobrovoľne výpoveď. George snívala o tom, že z nej bude lekárka, ale nakoniec sa z nej stala country speváčka. Spievala už takmer v celých Spojených štátoch a pred troma rokmi získala hudobné ocenenie za najlepšiu country speváčku v Los Angeles. Lori našťastie zbožňuje sestrinu hudbu a kupuje si lístky na každý jej koncert. Vždy sa jej ujde to najlepšie miesto – rovno na pódiu vedľa spievajúcej George.

Bez názvu
Foto: www.indiatvnews.com

„Máme dobré dni a máme aj zlé dni – no a čo? Nemôžeme povedať, že to neznášame. Žijeme takto každý jeden deň. Netrávim každý deň zbytočným premýšľaním, čo by bolo keby, alebo čo by som robila inak, keby sme boli oddelené,“ povedala George v rozhovore pre New York Times. Sestry nechcú riskovať operáciu, ktorá by v prípade neúspechu mohla viesť k smrti jednej či oboch z nich. „Prečo ničiť dva životy?“ pýtajú sa sestry s triezvym pohľadom na svet. Oddelenie dospelých dvojičiek sa v histórii medicíny uskutočnilo len raz. Išlo o iránske sestry Ladan a Laleh Bijaniové. Obidve študovali právo a žali úspechy na akademickej pôde. Túžili však po samostatných životoch a tak sa v roku 2003 vtedy 29-ročné sestry odhodlali na operáciu, ktorá však nebola úspešná a ukončila tak životy obidvoch dvojčiat.

U novorodencov a batoliat je percento úspešnosti oddelenia oveľa vyššia. V novembri minulého roka sa doktorom podarilo oddeliť dvojročné dvojičky zrastené na vrchu lebky. Trishna a Krishna pochádzali z Bangladéša, kde ich našli v detskom domove. Úspešná operácia sa konala v austrálskom Melbourne.

Čo sa týka kanadských dvojčiat Tatiany a Kristy, v ich prípade operácia neprichádza do úvahy. Rodina sa však stretla so sestrami Schapellovými, ktoré im dodali vieru, že aj z ich dievčat môžu vyrásť dospelé osobnosti s vlastnou identitou, ktoré budú robiť čokoľvek, čo si zaželajú. Ich mama sa už teraz teší, kedy jej dcéry začnú rozprávať a potvrdia alebo vyvrátia ich domienky o tom, že dvojičky „počujú“, čo si tá druhá myslí. Medzitým do ich rodiny pribudol ďalší prírastok a Felicii Simms sa uľavilo, že je len jeden a je zdravý.

www.aolnews.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať