Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zuzana piussi
zuzana piussi Foto: SITA/Jozef Jakubčo
25. februára 2016 KultúraFilm a TV od SITASITA Diskusia()

Zuzana Piussi približuje praktiky politikov vo voľbách

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Do slovenských kín prichádza nový film slovenskej režisérky a dokumentaristky Zuzany Piussi s názvom Ťažká voľba. Filmárka v snímke sleduje praktiky kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky vo voľbách v roku 2014. Odhaľuje tak zákulisie, ktoré mnohým ostáva skryté.

„Tento film je úplne iný ako filmy, ktoré som predtým robila,” priblížila na dnešnej tlačovej konferencii 44-ročná filmárka. Ako vysvetlila, snímku považuje za spoločné dielo so strihačom Vítom Janečkom.

„Ten štart bol v tom, že nás zaujímali tie voľby. Mne to prišlo ako zaujímavá situácia pre Zuzanu. Spýtal som sa jej, či má čas to robiť. Ona začala a odvtedy sa to vyvíjalo vlastným životom a oni si tam našli aj iné témy,” popísal producent Ivan Ostrochovský, ktorý sa postaral o námet snímky.

Hoci sa film venuje kandidátom a ich kampaniam v prezidentských voľbách, tvorcovia uviedli, že voľby z roku 2014 použili ako modelovú situáciu a zaujímalo ich predovšetkým správanie a mechanizmy politikov. Snímku nakrúcali siedmi kameramani, vďaka čomu vznikol materiál dlhý 130 hodín. Po dvoch rokoch sa Piussi k materiálu vrátila a doplnila ho. Finálna podoba titulu vznikla len v týchto dňoch.

Výsledok je pohľadom do zákulisia volebných kampaní, pričom sleduje, aké praktiky politici počas cesty za svojím cieľom používajú. Filmárka pritom zašla aj do súčasnosti, aby niektoré praktiky porovnala s praktikami v aktuálnych voľbách. Všíma si aj správanie sa voličov, prácu marketingových expertov okolo kandidátov, sleduje prípravy na stretnutia s občanmi a diskusie.

„Pocit, ktorý máte z tej politiky, je, že priestor, v ktorom žijeme, je naozaj veľmi toxický,” popísala Piussi dojmy zo sledovaných situácií. „Jeden na jedného, druhý na druhého a potom si podáme ruky, lebo spolu vládneme. A zrazu vnímate, že je to hra. Každý sa chce dostať na červený koberec,” uzavrela.

V premiére titul uvedú v sobotu 27. februára v bratislavskom klube A4 – nultý priestor. Okrem ďalších projekcií v Bratislave budú nasledovať aj premietania v Banskej Bystrici, Trnave, Prievidzi, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši, Bátovciach, Martine a Žiline.

Na 3. marca tiež tvorcovia naplánovali českú predpremiéru, ktorá sa uskutoční v pražskej Mestskej knižnici. Film v Českej republike uvedú v premiére v rámci Medzinárodného festivalu Jeden svet 12. marca. Záujemcovia si budú môcť dokument od 1. marca pozrieť aj na internete.

Plánované projekcie snímky Ťažká voľba:

27. februára – Bratislava, A4 – nultý priestor

27. februára – Banská Bystrica, Záhrada

28. februára – Bratislava, Flame Music Bar

1. marca – Trnava, Watch & Think

1. marca – Bratislava, Foajé

1. marca – Bratislava, Kino Lumiere

2. marca – Prievidza, FK Prievidza

2. marca – Trenčín, Kaviareň Coffee Sheep

3. marca – Bratislava, Kino Lumiere

3. marca – Trenčín, Kaviareň Coffee Sheep

3. marca – Liptovský Mikuláš, Diera do sveta

3. marca – Bátovce, Divadlo Pôtoň

4. marca – Bratislava, Kino Lumiere

4. marca – Martin, Mestská scéna (18:00 a 20:00)

4. marca – Žilina, Stanica Žilina-Záriečie

6. marca – Bratislava, Kino Lumiere

Odporúčané články

Nástupca Johnnyho v remakeu Hriešneho tanca je známy Zomrel kameraman filmov o Indiana Jonesovi, mal 103 rokov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Film a TV

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...