Zúženie imunity vláda chce. Hľadajú 7 statočných

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda SR radičová
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Vláda dnes schválila návrh ústavného zákona, ktorý zužuje poslaneckú imunitu len na ich výroky v parlamente.Účelom navrhovanej právnej úpravy je zúžiť imunitu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky len na hlasovanie v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej výboroch a výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej orgánoch,“ uvádza sa v predkladacej správe návrhu ústavného zákona. Súčasne sa ním odbúra potreba súhlasu Národnej rady SR na trestné stíhanie poslancov národnej rady. Obdobným spôsobom sa navrhuje zúžiť imunita sudcov.

Naďalej však bude potrebný súhlas národnej rady, resp. ústavného súdu na vzatie poslanca, resp. sudcu a generálneho prokurátora Slovenskej republiky do väzby. Na schválenie ústavného zákona je potrebný súhlas minimálne 90 poslancov NR SR. Koaličným poslancom musí preto pomôcť najmenej 11 opozičných poslancov.

Obe opozičné strany chcú o návrhu najskôr rokovať vo svojich poslaneckých kluboch. „Obsah rokovania NR SR bude predmetom rokovania politických orgánov strany a následne poslaneckého klubu,“ uviedol dnes pre agentúru SITA generálny manažér Smeru-SD Ján Richter. Rovnaký postoj má aj SNS. „Poradíme sa v poslaneckom klube,“ povedal poslanec NR SR za SNS Štefan Zelník.

Predseda Smeru-SD Robert Fico už kritizoval vládnu koalíciu, že dávala sľuby, ktoré nedokáže sama splniť. „Pýšite sa, že ste sa dohodli na nejakých ústavných veciach. Vraj budete robiť okolo imunity, vraj budete robiť okolo mandátu poslancov, vraj budete robiť okolo korupcie a podobne. Na to ale potrebujete ústavnú väčšinu. Čiže prvýkrát ste oklamali voličov tým, že ste im nedali do programových téz, čo ste im sľúbili, a po druhé, sľubujete im to, čo neviete dosiahnuť, lebo nemáte ústavnú väčšinu v parlamente. Ako chcete zúžiť imunitu,“ vyhlásil ešte v júni Fico.

Radičovej sekretariát ešte dnes požiada predstaviteľov opozičných strán o stretnutie. „Nevidím jediný dôvod, aby záujem zvýšenia dôveryhodnosti poslancov NR SR, zvýšenie dôveryhodnosti NR SR mali byť prekážkou pri hlasovaní či už koaličných, alebo opozičných strán. Napokon – súčasné strany opozície, mám na mysli hlavne stranu Smer-SD oficiálne, opakovane, vždy tvrdili, že majú záujem na riešení tohto citlivého problému a že sa pozitívne stavajú k zúženiu poslaneckej imunity,“ konštatovala Radičová. V prípade, ak by opozícia odmietla návrh na rokovanie, tak podľa Radičovej nie je podstatné, čo to bude znamenať pre ňu, ale pre občanov a ich hodnotenie politikov. Premiérka podľa vlastných slov má záujem zvyšovať dôveryhodnosť politikov a politických inštitúcií. „Bola by som veľmi rada, keby sme v tomto zmysle naozaj našli spoločnú reč,“ dodala.

Premiérka pripomenula, že „opakovane a vždy, keď sa predkladali takéto návrhy, SDKÚ-DS a aj ostatné politické subjekty súčasnej vládnej koalície podporovali zúženie poslaneckej imunity priamo hlasovaním v NR SR“. Doteraz však boli všetky pokusy zúžiť poslaneckú imunitu neúspešné, neraz sa stali súčasťou predvolebnej rétoriky. Radičová vysvetlila, prečo s návrhom prichádza hneď po voľbách. „Je začiatok volebného obdobia, takže je vhodný čas na nadstavenie nových pravidiel správania sa poslancov, správania sa vrcholných predstaviteľov tejto krajiny a na navodenie nového vzťahu medzi poslancami a občanmi. Nie je to poznačené predvolebnou rétorikou, je to teda čistá podoba vzťahu jednotlivých politických strán k našim občanom.“

Vláda schválila aj návrh novely Trestného poriadku, ktorý má zabezpečiť, aby bolo znenie týchto dvoch legislatívnych noriem v súlade.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterRobert FicoŠtefan Zelník