Zvieracie útulky sú pre pandémiu zatvorené a bez finančnej podpory, štát na ne zabudol

útulok
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Sloboda zvierat požiadala v súvislosti s koronavírusom o pomoc Ústredný krízový štáb SR, ministerstvo pôdohospodárstva a rezort financií. Zvieracie útulky, ktorých zdrojom financovania je hlavne darcovstvo, sú pre hroziacu pandémiu približne mesiac zatvorené.

Dve percentá vyplatia neskôr

Miera finančnej podpory zo strany darcov klesá a vládou prijaté opatrenia nerátajú s finančnou pomocou občianskym združeniam.

Možnosť podávania daňových priznaní do 30. mája zároveň znamená, že dve percentá z daní, ktoré môžu občania poukazovať občianskym združeniam, budú vyplácané neskôr. Podľa Slobody zvierat môžu byť takto formulované podmienky pre množstvo občianskych združení likvidačné.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Sloboda zvierat sa preto obrátila na štátne inštitúcie so žiadosťou, aby zvážili priebežné vyplácanie dvoch percent z daní, ktoré občania poukázali občianskym združeniam v už podaných daňových priznaniach.

Zároveň požiadala ministerstvo pôdohospodárstva o finančnú pomoc na pokrytie prevádzkových nákladov útulkov. Tie sú pre verejnosť zatvorené približne mesiac, čo negatívne ovplyvnilo možnosti venčenia, dobrovoľníckej pomoci, klesol počet adopcií a finančná podpora zo strany darcov.

Stovky zvierat v starostlivosti

„Chápeme šetrenie aj nevyhnutný útlm tam, kde je to možné. My sa však staráme o stovky zvierat, ktoré potrebujú ošetriť a nakŕmiť dnes, zajtra a aj ďalší mesiac a nemôžeme čakať, kým sa situácia upokojí. V hre sú životy živých tvorov,“ povedala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Podľa nej už teraz čelia mnohé občianske združenia existenčným problémom a nemajú žiadne peniaze. Presun vyplácania dvoch percent z daní na neurčito bude znamenať ďalšie mesiace existenčnej neistoty a pre mnohé občianske združenia aj úplný zánik.

Sloboda zvierat je nezisková organizácia založená v roku 1992. Jej hlavnou činnosťou je ochrana zvierat. Okrem pomoci zvieratám sa venuje aj osvetovej činnosti, výchove a príprave kampaní a legislatívnych zmien. Sídli v Bratislave a okrem hlavného bratislavského útulku prevádzkuje aj 23 regionálnych centier.

V roku 2019 Sloboda zvierat a jej regionálne útulky prijali 7 711 psov a mačiek. Pôvodným majiteľom sa podarilo vrátiť 1 168 zvierat, nový domov prostredníctvom adopcie si našlo 5 190 psov a mačiek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavla Dugovičová
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat