Zvolen s Obšutom zdolal Žilinu, Martin vyhral v Trenčíne

Trencin martin
Zľava: Ján Pardavý z Dukly Trenčín, Matúš Vizváry z Dukly Trenčín a Michal Važan z MHC Mountfield Martin počas hokejového zápasu 20. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MHC Mountfield Martin. Trenčín, 16. november 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Výsledok stretnutí 20. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

HK Poprad – HC Košice 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

Góly: 2. Balán (D. Buc), 9. D, Buc (Balán, Kovačevič), 32. Hvila (Klouda) – 7. Jokeľ (Šeda), 9. Marek Slovák (Š. Novotný), 22. Š. Novotný (Matúš Chovan, Šeda), 44. Bulík (P. Svitana, R. Jenčík)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo, Baluška – Bogdaň, Korba, 2394 divákov

Poprad: Nikkilä (21. Sidor) – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, D. Kramár, J. Špelda, M. Kurali, Jáchym – Vandas, Klouda, Hvila – R. Tomas, Balán, D. Buc – Sabolič, Koskinen, Jabrocký – S. Takáč, Gríger, Matúš Paločko – Homa

Košice: Hylák – Šeda, Michal Novák, Deyl, Kolba, M. Takáč, M. Macejko, M. Gajdoš – R. Jenčík, Bulík, Marcel Haščák – Matúš Chovan, Marek Slovák, Š. Novotný – Richard Huna, Róbert Huna, P. Svitana – D. Pašek, Mlynarovič, Jokeľ

Martin Klempa (asistent trénera Popradu): „Bol to obojstranne kvalitný a rýchly súboj. Posledné dva góly sme inkasovali po našich hrubých chybách. Chlapcom nemôžem uprieť snahu, bojovali, snažili sa, ale gólová efektivita im viazla.“

Milan Staš (tréner Košíc): „Rýchly prvý gól domácich nás nedal do kolien, ale, naopak, nás naštartoval, čoho výsledkom bolo naše vedenie. Zlomovým bodom zápasu bola presilovka domácich päť na tri, ktorú sme ubránili. Z Popradu si vezieme cenné tri body.“

I. tretina

Košice - Poprad

Poprad začal vo východoslovenskom prestížnom meraní síl zhurta a už v 2. min sa individuálne presadil Balán – 1:0.

Oceliari z Košíc sa pozviechali a odpovedali dvoma presnými zásahmi. V rozmedzí 101 sekúnd najskôr tečom vyrovnal Jokeľ a vzápätí zo skrumáže pred Nikkiläom profitoval Marek Slovák.

Diváci aj naďalej sledovali pekné gólové predstavenie a D. Buc vyrovnal na 2:2. Poprad pokračoval v nátlakovej hre, vedúci gól mal v úniku na hokejke Gríger, ale neuspel a neskôr na Hylákovi stroskotal i Jabrocký.

II. tretina

V bránke Popradu došlo počas prestávky k zmene a náhradný gólman Sidor lovil puk zo siete už po prvej košickej strele v druhej časti hry, keď ho prekonal Š. Novotný. Podtatranci mohli odpovedať v presilovke, no súvislejší tlak si v obrannom pásme hostí nevypracovali.

Na druhej strane to bezúspešne skúšali Jenčík a Marek Slovák. Domácim sa napokon podarilo vyrovnať v 32. min, keď Hvila využil zmätok v defenzíve Košíc. Ešte pred druhou prestávkou v stopercentnej príležitosti Marcel Haščák netrafil bránku „kamzíkov“.

III. tretina

Hostia sa znova dostali do vedenia v 44. min, keď Bulík namieril presne do „vinkla“ – 3:4. Domáci hrali v polovici záverečného dejstva presilovku, Šterbákov lišiacky usmernený puk si však nenašiel cestu do bránky, Tomasovi zas v zakončení chýbala potrebná razancia.

Dve minúty pred treťou sirénou si tréner Popradu Škrak vyžiadal oddychový čas a poslal na ľad šiesteho hráča, ale ani dvojnásobná presila na súpera nestačila.

ŠHK 37 Piešťany – HK 36 Skalica 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Góly: 9. J. Ručkay (Mertel, H. Ručkay), 19. Stupka (T. Melichárek) – 44. R. Školiak (Pálffy, Preisinger)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík, Holienka a Valach, 2460 divákov

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, Cuník, R. Filip, A. Kolník, Bučka , A. Hruška – Stupka, T. Melichárek, Chylo – H. Ručkay, Mertel, J. Ručkay – B. Jánoš, Peško, Haring – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji

Skalica: Trenčan – Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Jaborník , M. Srnec – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – Bezúch, Stieler, M. Sloboda – Kutálek, Holovič, J. Jurík – Kazinota, Klejna, Romančík

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Po zbytočnej strate bodov v Martine sme dnes chceli naplno bodovať, snažili sme sa od úvodu hrať aktívny hokej. V prvej tretine sme strelili dva góly, ktoré, ako sa nakoniec ukázalo, boli pre vývoj zápasu rozhodujúce. Od druhej tretiny sme z neznámych dôvodov prepustili iniciatívu súperovi a zbytočne sme sa dostávali pod tlak. Až v záverečnej tretine mali hostia viac z hry a len vďaka výbornému Tomekovi v bránke sme zápas dotiahli do víťazného konca.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Z 38 striel na ľade súpera sme nedali viac ako 1 gól, a preto sme nemohli pomýšľať na víťazstvo. Musím však pochváliť brankára domácich, ktorý chytal fantasticky.“

I. tretina

Hokej

Stretnutie sa začalo vo vlažnom tempe, až v 6. min sa domáci nasťahovali pred bránku Skalice, ale tvrdá Chylova strela si nenašla cestu do bránky.

Prvý gól dali domáci v 9 min, keď úspešným strelcom bol Jakub Ručkay. Neskôr mali šance Otčenáš aj Henrich Ručkay, ale neuspeli.

V 12. min sa Skaličania nasťahovali pred Tomeka, ale Kutálek netrafil prázdnu bránku. Na konci 19. min sa radovali znova domáci, keď Stupka rýchlo korčuľoval do brejku a jeho strela na Trenčana znamenala vedenie 2:0.

II. tretina

Druhú tretinu mali domáci tradične slabšiu, viac sa osmeľovali Skaličania, ale v 28. min ohrozil bránku hostí Haring a o minútu neskôr Brňák. Potom znova zatlačili domáci Skaličania, ale bezúspešne. V 36. min sa rútil sám na bránku H. Ručkay, ale jeho radosť zmaril videorozhodca. V 37. min išiel na bránku sám J. Ručkay, bol faulovaný, ale nepremenil nariadené trestne strieľanie.

Od začiatku tretej tretiny mala prevahu Skalica, čo vyústilo v 44. min ku kontaktnému gólu. Domáci potom zabojovali. Šance si utvorili Haring aj Peško, ale neskórovali. V 56. min mal veľkú šancu vyrovnať Klejna, prestrelil však bránku. Domáci nakoniec ubránili tesné víťazstvo.

HKm Zvolen – MsHK DOXXbet Žilina 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Góly: 12. Brabenec (Podkonický, M. Výborný), 29. Obšut (Brabenec, Podkonický), 38. Michal Chovan (L. Jurík, Škvaridlo), 46. L. Jurík (Michal Chovan, Škvaridlo), 59. L. Jurík (Michal Chovan, J. Mucha) – 22. R. Krajči (K. Jass, Rúfus), 48. V. Škoda (Rúfus, T. Varga), 52. Brcko (R. Krajči, K. Jass)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Lažo 10 min za nešportové správanie, K. Jass (obaja Žilina) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – Smerek, P. Korba, 2011 divákov

Zvolen: Šimko – P. Hraško, Juraško, Obšut, J. Mucha, Ťavoda, M. Výborný – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, L. Zuzin – Síkela. P. Huňady, Martin Ďaloga, od 30. min Pokovič, od 35. min Pichnarčík

Žilina: Johanes – Rúfus, Sekáč, Brcko, Harant, J. Dlouhý, Leško, Staňo – M. Drevenák, V. Škoda, Lažo – K. Jass, T. Troliga, R. Krajči – M. Kokavec, O. Ďuriš, T. Varga – Drábek, Valášek

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Chcem sa poďakovať hráčom s tromi zápasmi po sebe sme sa okrem Zábojníkovho memoriálu ešte nestretli. Žilina cítila šancu, z našej strany to bolo najmä o vôli. V závere sme súperovi sami ponúkli možnosť na zvrat, ale skúsenosťou starších hráčov sme dokázali rozhodnúť zápas v náš prospech.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Chceli sme prekvapiť. Predsa len, domáci mali v nohách o zápas viac. Prvé dve tretiny neboli z našej strany dobré, k čomu prispela aj naša nedisciplinovanosť. V tretej časti sme ožili, najmä prvých päť minút bolo z našej strany veľmi dobrých a utvorili sme si niekoľko šancí. Dokázali sme sa na súpera dotiahnuť, v závere sme však prišli o nádej na body po hrubej individuálnej chybe.“

I. tretina

Hokej

Zvolenčania aj s hviezdnou posilou v zostave Jaroslavom Obšutom začali aktívne. Gólmana Johanesa zasypali strelami, už počas prvej presilovky, Žilinčania však odolali.

Hostia pohrozili v 6. min, keď Valášek po nenápadnej akcii nastrelil z pravého kruhu žŕdku Šimkovej svätyne.

O minútu neskôr takmer prekvapil Johanesa od modrej Juraško. Potom na dlhší čas upadla hra do priemeru. Prvý gólový moment priniesla 12. min, keď Podkonického strelu vyrazil Johanes k Brabencovi, a ten pohotovo dorazil do siete. V 15. min mali Žilinčania ideálnu možnosť vyrovnať, minútu a 46 sekúnd dlhú presilovku o dvoch hráčov však nedokázali využiť.

II. tretina

Toto zaváhanie „vlci“ napravili už na začiatku druhej tretiny. V 22. min sa počas ďalšej presilovky Rúfusova strela od modrej dostala cez Jassa až ku Krajčimu, ktorý do odkrytej bránky vyrovnal.

V 25. min navyše Lažo nepremenil sólový nájazd, od zlosti rozlámal hokejku a dostal 10-minútový trest za nešportové správanie. Domáca odpoveď prišla opäť v presilovke.

V 29. min Obšut najskôr nastrelil súperovho obrancu, na druhý pokus už však mieril presnejšie a otvoril si svoj gólový účet v drese HKm. V 31. min sa počas ďalšej početnej výhody ocitli pred Johanesom úplne osamotení L. Jurík so Škvaridlom, stopercentnú šancu však trestuhodne spálili.

V 34. min opäť úradoval Obšut, keď v presilovke delovkou od modrej opečiatkoval žŕdku žilinskej bránky. V 38. min zajasali tribúny po parádnej kombinácii HKm na jeden dotyk, na konci ktorej bol Chovan a do prázdnej bránky zvýšil na 3:1.

Do záverečného dejstva vyleteli hostia na súpera ako uragán s cieľom znížiť, šance Škodu a Drábeka však zostali nevyužité. Efektívnejší Zvolenčania opäť udreli, v 46. min dokonale vyšachovali žilinskú obranu a L. Jurík pohodlne zakončil do prázdnej bránky. Hostia vzápätí vykresali nádej presilovkovým zásahom Škodu, v 50. min navyše prestrelil Šimka Brcko a z jasného zápasu bola zrazu dráma. Žilinčania sa drali do útoku, domáci však napokon spečatili víťazstvo po protiútoku zakončenom L. Juríkom.

Dukla Trenčín – MHC Mountfield Martin 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 20. Sojčík (Bagin, J. Gašparovič), 40. Marosz (Koma, Škrečko), 45. J. Gašparovič (Koma, Lelkeš) – 12. J. Markovič (M. Beran, A. Novotný), 27. M. Beran (J. Markovič, Michal Važan), 48. J. Markovič, rozh. sam. nájazd Michal Važan

Vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše: J. Pardavý st. (Trenčín) 5+DKZ za napadnutie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: R. Lauff – R. Gavalier, Lobbágy, 1520 divákov

Trenčín: Kristín (38. Škrečko) – Imrich, J. Koma, Pozník, Bagin, T. Bokroš, Vizváry, Habšuda – Šišovský, Marosz, J. Pardavý st. – J. Gašparovič, Sojčík, Lelkeš – T. Klíma, Rusnák, Jakúbek – B. Mravík, M. Adamec, Buliš

Martin: Šúrek – A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., S. Hriňa, Tupý, J. Perniš, Zukal, R. Slávik – J. Markovič, M. Beran, Michal Važan – Murček, M. Hollý, T. Petruška – Mikušovič, J. Fadrný, L. Vartovník – Jozef Kentoš, Dírer, M. Horský

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Uvedomovali sme si veľkú dôležitosť tohto zápasu proti nášmu tabuľkovému susedovi. Išlo v ňom prakticky o šesť bodov. Spočiatku sme hrali príliš nervózne a dvakrát sme prehrávali, veľkou snahou sa nám však podarilo zápas otočiť. Žiaľ, na konci sa opäť opakovala naša stará bolesť, keď niektorí skúsení hráči, najmä obrancovia, opakovane robia individuálne chyby. Po jednej takejto sme v našej vlastnej presilovke inkasovali tretí gól. Budeme s tým musieť niečo robiť, v uplynulých dňoch bol napríklad obranca Biro preradený do Považskej Bystrice.“

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „V tomto zápase to bol predovšetkým boj z oboch strán. Zahrali sme veľmi dobre v prvej tretine, potom nás však paradoxne utlmila naša päťminútová presilovka, keď sme začali hrať štýlom, ktorý tomuto tímu nesvedčí. Mužstvo si však zaslúži pochvalu za to, že aj za nepriaznivého stavu sa dokázalo zmobilizovať a hráči išli až na dno svojich síl. Nakoniec sme si pripísali ďalší bod navyše, pretože v samostatných nájazdoch sme preukázali pevnejšie nervy.“

I. tretina

V úvodnej tretine mali viac z hry hostia, ktorí hrali aktívnejšie a presnejšie. V polovici tohto dejstva zahral Martin dobre dve zlepené presilovky, pričom druhú z nich v 12. min zužitkoval Markovič.

Ten sa bez ťažkostí preplietol súperovou obranou a v zblízka nedal brankárovi šancu. Domáci sa vzchopili až pred prvou prestávkou, 15 s pred sirénou tečoval Baginovu strelu Sojčík a puk sa dokotúľal až za čiaru.

Vyrovnávajúci gól musel odobriť videorozhodca.

II. tretina

V druhej tretine bola hra vyrovnaná, dlho však boli úspešnejší hostia. V 22. min Petruška trafil len žŕdku prázdnej bránky, o päť minút však Martin využil ďalšiu svoju presilovku, keď Beran zblízka zavesil pod hornú žŕdku.

Domáci potom neuspeli v polminútovej prevahe o dvoch hráčov a v 32. min prišli aj o svojho kapitána Pardavého, ktorý za trest po faule putoval predčasne pod sprchy.

V následnej päťminútovej presilovke si hostia síce vynútili výrazný tlak, okrem neuznaného gólu (videorozhodca usúdil, že puk sa od hornej žŕdky neodrazil za čiaru) však nič ďalšie nevyťažili a pykali za to opäť gólom do šatne. Marosz šikovnou umiestnenou strelou z uhla využil presilovku na vyrovnanie.

III. tretina, predĺženie a samostatné nájazdy

Povzbudení Trenčania vstúpili do tretej časti veľmi aktívne a dôrazne, v 43. min Jakúbkovu tutovku chytil Šúrek efektne do lapačky.

V tejto fáze zápasu prežíval neľahké chvíle najmä hosťujúci obranca J. Perniš, ktorý bol najskôr pukom bolestivo nastrelený a zakrátko po tvrdom zákroku pri mantineli výrazne otrasený a zápas nedohral. V 45. min Gašparovič švihom prestrelil brankára, z vedenia sa však domáci radovali iba krátko.

V 48. min totiž počas oslabenia unikol po krídle Markovič a trafil do „vinkla“ – 3:3. V ďalšom priebehu sa bojovalo o každý kúsok ľadu, ale v riadnom hracom čase už rozhodnutie nepadlo.

Keďže predĺženie bolo príliš opatrné, na rad prišli samostatné nájazdy. V nich uspel Martin v pomere 2:1, pričom rozhodujúci presný zásah si pripísal Michal Važan.

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 3:4 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 31. M. Hudec (Lukačevič, Handzuš), 45. Ján Sýkora (tr.strieľanie), 57. Heizer (Ján Sýkora) – 1. Hamrák (Ordzovenský, Mašlonka), 37. Hamrák (Mašlonka, R. Tománek), 60. P. König (T. Nádašdi, Mašlonka), rozhodujúci sam. nájazd premenil Hamrák

Vylúčení: 6:10 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Šefčík, Junek, 2054 divákov

Banská Bystrica: Dzubina – Kubka, Bambúch, M. Styk, J. Predajniansky, Kolešnikovs, Novajovský, Ketner – M. Hudec, Handzuš, Lukačevič – B. Jankovič, Heizer, Ján Sýkora – Lamper, Češík, F. Nemček – Petro, T. Zigo, Marcinek

Nitra: M. Valent – T. Nádašdi, P. König, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais – M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa – Mašlonka, Hamrák, R. Tománek – Jokila, Podstavek, Pupák – Kmeč, M. Bača, Kadura

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Trošku sme zaspali úvod zápasu, tiež sme nastúpili s príliš veľkým rešpektom. V druhej tretine sme sa zobudili, mali sme tam svetlejšie momenty. Dôležité bolo, že sme ubránili presilovku súpera 5 proti 3 na začiatku tretej tretiny, a to nás nakoplo. Vrátili sme sa do zápasu, zvrátili sme výsledok, žiaľ, súperovi sa podarilo vyrovnať pri power-play. To by sa nám nemalo stávať. Ak už sme blízko k víťazstvu, treba tam viac obetavosti. Šancí bolo veľa na oboch stranách. Najmä tretia tretina bola zaujímavá, škoda však toho záveru. Bod je dobrý, ale trošku sa nám máli.

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Som spokojný s dvoma bodmi, ale nie som spokojný s herným prejavom. Dali sme síce rýchlo prvý gól, čo nám pomohlo prečkať úvodný nástup domácich, no mali sme zo súpera do polovice zápasu príliš veľký rešpekt. Vysielali sme skôr symbolické strely na brankára a veľmi som bol nahnevaný po našej presilovke 5 proti 3 na začiatku záverečnej tretiny. Hráči ju odohrali bez nejakého väčšieho nasadenia. Bol to moment, v ktorom sa mohol zápas zlomiť, mali sme napokon šťastie, že sme v power-play vyrovnali. Som rád, že sme v samostatných nájazdoch získali bod navyše.“

I. tretina

Banska bystrica Nitra

Domáci priaznivci hneď na začiatku zápasu privítali Michala Handzuša transparentom a špeciálnymi „tlieskátkami“, ich entuziazmus však schladili Nitrania už v 45. sekunde, od modrej vystrelil Ordzovenský, brankár Dzubina puk vyrazil a zblízka otvoril skóre voľný Hamrák.

Banskobystričania hrozili hlavne v presilovkách, najväčšie šance spálil po prihrávkach Handzuša v závere prvej tretiny Hudec.

II. tretina

Druhá tretina bola dlho v réžii Banskej Bystrice.

Hokejisti spod Urpína hrali niekoľko presiloviek, šance nevyužili Handzuš, Sýkora, ani Bambúch. Vyrovnať sa napokon podarilo v početnej výhode Hudecovi, ktorý v 31. min nahodil puk od modrej a ten skončil pod hornou žŕdkou nitrianskej bránky, keď dobré clonenie pred Valentom predviedli Bambúch a Handzuš.

Hostia mohli o pár sekúnd odpovedať, strieľal Vosátko, puk sa dostal za Dzubinu, no spred bránkovej čiary ho vykopol Češík.

Neistého domáceho gólmana napokon prekonal v 37. min Hamrák, ktorý strieľal efektne z pravej strany. Potom mali Nitrania výhodu niekoľkých presiloviek, na rozhraní druhej a tretej tretiny hrali dokonca 68 sekúnd piati proti trom, ale najväčšiu šancu spálil Kováčik.

V 45. min sa rútil na bránku hostí Sýkora, fauloval ho Rais, rozhodca nariadil trestné strieľanie, ktoré banskobystrický špecialista na nájazdy premenil – 2:2.

Hokejisti spod Urpína mali potom ďalšie šance v presilovkách, najväčšiu možnosť nevyužil Heizer a rozhodca Müllner neuznal domácim ani gól dosiahnutý z bránkoviska. Na opačnej strane neťažil z úniku v oslabení Podstavek a individuálne to skúšal aj Tománek, Dzubina však podržal svoj tím.

Vykúpením pre banskobystrické mužstvo mohol byť gól Heizera v 57. min, keď sa presadil z ľavej strany umiestnenou strelou k vzdialenejšej žŕdke, ale hráči spod Zobora vyrovnali v hre bez brankára v záverečnej minúte, keď od modrej sa presadil König.

V predĺžení hviezdil najprv brankár Banskej Bystrice, ktorý zneškodnil šance Hamráka a Tománka. Veľkú príležitosť na domácej strane spálil Sýkora, ktorý mieril do žŕdky. V samostatných nájazdoch bol úspešný iba Hamrák a tak si Nitra odviezla spod Urpína dva body.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových stretnutiach 20. kola:

HK Orange 20 16 2 0 0 0 0 14 28:75 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).