Zvolen zvládol reparát, Košice opäť víťazne

Zvolen - Banská Bystrica
Zľava: Radoslav Macík z HC'05 Banská Bystrica a Martin Výborný z HKM Zvolen počas štvrťfinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy v sezóne 2012/2013 medzi HC'05 Banská Bystrica – HKM Zvolen. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Vo štvrtkových druhých zápasoch štvrťfinálových sérií Slovnaft play-off hokejovej Tipsport extraligy zvíťazili favorizované domáce mužstvá – HKm Zvolen a HC Košice, a to zhodne tesne 2:1.

Víťaz základnej časti najvyššej slovenskej dlhodobej súťaže Zvolen sa poučil zo stredajšej lekcie od hráčov HC ´05 Banská Bystrica v podobe prehry 1:2 a tentoraz v regionálnom derby uspel. Pred presunom diania na ľad „baranov“ tým vyrovnal na 1:1 na zápasy. Hrá sa na 4 víťazstvá.

„Oceliari“ ako obhajcovia finálovej účasti aj vo štvrtok vo východniarskej konfrontácii zdolali HK Poprad a celkovo vedú pred presunom k súperovi 2:0.

Kuriozitou je, že všetky štyri doterajšie súboje v nadstavbe priniesli skóre 2:1 v prospech niektorého z tímov. Tretie zápasy sú na programe v nedeľu 10. marca. V piatok 8. marca sa začnú štvrťfinálové série HK Nitra – Dukla Trenčín a ŠHK 37 Piešťany – HK 36 Skalica.

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 2:1

Zvolenčania si po stredajšej prehre nemohli dovoliť ďalšie zaváhanie a podľa toho druhý štvrťfinálový duel s „baranmi“ aj začali. Už v 5. min si počas presilovky pri vylúčení Češíka nakorčuľoval do pravého kruhu Lukáš Jurík a parádne umiestnenou strelou nedal Chorošunovi šancu. O minútu neskôr prišli ďalšie dve gólové príležitosti. Najskôr sa Macík ocitol tvárou v tvár Šimkovi po prečíslení troch na jedného, zvolenský gólman však skvele zasiahol lapačkou. Na druhej strane bol v podobnej situácii domáci Chovan po Škvaridlovej prihrávke spoza bránky, ani on však z bezprostrednej blízkosti neuspel. Od 10. min mali Banskobystričania výhodu 4-minútovej presilovky, sami si ju však vlastným zbytočným vylúčením skrátili na polovicu. Až do konca prvej tretiny sa hralo dosť nervózne. V 17. min sa v ďalšej výbornej šanci počas presilovky hostí ocitol aktívny Macík, vynikajúci Šimko však opäť bol na mieste.

Aj prostrednú časť začali aktívnejšie domáci. V 22. min sa z otočky nepresadil Chovan, v následnej presilovke Zvolenčania intenzívne, ale neúspešne ostreľovali Chorošuna. Na ľade sa postupne pritvrdzovalo a hokejových momentov na nejaký čas ubudlo. V 30. min opäť horelo pred Šimkom, ktorého neprekonal Trochta. Nasledovala ďalšia séria vylúčení, počas ktorej si to súperi vyskúšali traja na troch. Češík sa v páde snažil pretlačiť puk za Šimkov chrbát, ten však zostal nepriestrelný. V 32. min sa po hrúbke v rozohrávke hostí ocitol v obrovskej šanci Podkonický, ani on však zblízka nezasunul puk do siete. V čase 37:17 však napokon predsa len zahrmelo. Čierny pálil počas presilovky smerom na Chorošuna a puk odrazený od zadného mantinelu šikovne dorazil do siete P. Zuzin – 2:0.

V úvode záverečnej dvadsaťminútovke akoby už hosťom dochádzali sily. V 43. min sa rútil sám na Chorošuna Peter Zuzin, nenašiel však medzierku medzi jeho betónmi. Zvolenčania kontrolovali hru, sústredene bránili a nepúšťali súpera do šancí. Už desať minút pred koncom išli štadiónom mexické vlny a fanúšikovia začínali s oslavami prvého víťazstva HKm v sérii, čo však ešte bolo predčasné. Päť minút pred koncom prestrelil bránku vo vyloženej šanci L. Jurík a to sa domácim vypomstilo. V 56. min prepasíroval puk za Šimka Juraj Sýkora a dráma vrcholila. Záver nervózneho duelu plného strkaníc a nečistých zákrokov už Zvolenčania zvládli, hoci „barani“ mohutne finišovali a skúsili aj hru bez brankára.

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 2:1 (1:0, 1:0, 0:1) – stav série: 1:1

Góly: 5. L. Jurík (J. Mucha), 38. P. Zuzin (Brabenec, L. Čierny) – 56. Juraj Sýkora

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura, J. Konc – M. Korba, P. Korba, 3656 divákov

Zvolen: Šimko – L. Čierny, Juraško, Hraško, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, Kalla, Čurilla – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga

Banská Bystrica: Chorošun – Richter, Bambúch, Kubka, Biro, J. Predajniansky, Styk, O. Janík, Rosandič – R. Macík, M. Hudec, Lunter – Danton, M. Trochta, B. Jankovič – Juraj Sýkora, Češík, Ján Sýkora – Mikolášek, Zigo, Lantoš

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Čakali sme, že Banská Bystrica vyrukuje s herným systémom, s ktorým slávila úspech v stredu. Osud nám prial, že sme dali prvý gól a súper potom musel otvoriť hru. Víťazstvo sa dnes rodilo ťažko, v hre piatich proti piatim sme ovládali medzihru. Až do momentu, keď Bystričanov postavil na nohy kontaktný gól, sme boli lepším mužstvom.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Bol to typický zápas play-off, v ktorom prevládala bojovnosť a agresivita. Vo vyrovnanom dueli využili domáci dve presilovky, naopak my sa v nich trápime. To bol dnes rozhodujúci faktor našej prehry.“

HC Košice – HK Poprad 2:1

V prvej tretine bolo gólových príležitostí ako šafranu. Oba tímy sa sústredili predovšetkým na pozornú defenzívu. V čase, keď mal Poprad možnosť dostať sa do vedenia, pretože na trestnej lavici sedel domáci Svitana, udreli Košičania. Dostali sa do prečíslenia, Haščák naservíroval puk Pašekovi a ten chladnokrvne zakončil – 1:0. Navyše, v oslabení mohol padnúť aj druhý gól východniarov, to by však Haščákovi v 17. min nesmel puk preskočiť hokejku pred odkrytou bránkou.

HC Košice - HK Poprad
Marcel Haščák (uprostred) z Košíc nastupuje do druhého kola zápasu HC Košice - HK Poprad štvrťfinále play off hokejovej Tipsport extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Brankár Dušan Sidor z Popradu. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Dušan Devečka z Popradu a Marcel Haščák z Košíc. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Marcel Šterbák z Popradu a Marek Slovák z Košíc. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Juris Stals z Popradu a Dušan Pašek z Košíc. Foto: SITA/Ivan Fleischer

V 7. min druhej časti prestrelil z dobrej pozície hosťujúci Štals. V polovici duelu brankár Popradu Sidor zlikvidoval presilovkový pokus Štrbáka a krátko nato vyrazil aj tvrdú ranu Cebáka. Hosťujúci Buc potom rozvlnil iba bočnú sieť Hylákovej bránky. V 32. min našla Šedova jedovatá strela pripraveného Sidora. V 39. min nahodil Šterbák nepríjemný puk, ale Hyláka neprekvapil. Tridsaťjeden sekúnd pred druhou prestávkou trafil pri avizovanom vylúčení domáceho hráča Buc parádne spomedzi kruhov – 1:1.

V 48. min Jokeľ v presilovke ani na dvakrát neprekonal Sidora. V 54. min si pri signalizovanom vylúčení hosťujúceho hráča nakorčuľoval pred bránku Martin Chovan a dostal svoj tím do vedenia – 2:1. Popradčania sa nedočkali vyrovnania ani v 23-sekundovej power-play. Košice vedú v sérii 2:0.

HC Košice – HK Poprad 2:1 (1:0, 0:1, 1:0) – stav série: 2:0

Góly: 10. Pašek (Marcel Haščák), 54. Martin Chovan (Marek Slovák, Š. Novotný) – 40. D. Buc (Hvila, Vandas)

Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, Lokšík – Valach, Zvrškovec, 3991 divákov

Košice: Hylák – Kolba, Štrbák, Cebák, Deyl, Michal Novák, Šeda, Macejko, od 42. min Martin Chovan – Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ – Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík – Matis, T. Marcinko, P. Svitana – Hinďoš, Matúš Chovan, Mlynarovič

Poprad: Sidor – M. Šterbák, R. Suchý, D. Devečka, Fabian, Kovačevič, D. Brejčák, Kurali, Jáchym – Vandas, Balán, Hvila – Smotrila, Štals, Ľ. Vaic – D. Buc, Klouda, Jabrocký – Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč

Milan Staš (tréner Košíc): „Do druhého zápasu sme išli s rovnakou taktikou ako do prvého a vychádzalo nám to. V prečísleniach sa nám podarilo streliť gól. Od tej chvíle sme sa nehrnuli do útoku, zamerali sme sa na bránenie. V druhej časti sme mali pár hluchých chvíľ, keď súper bol iniciatívnejší, vykoledovali sme si gól. Do tretej tretiny išlo iné mužstvo, utvorili sme si šance, podarilo sa nám streliť gól a udržať stav 2:1 až do konca. Pomohol nám aj výkon brankára Hyláka.“

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Opäť sme prehrali o jeden gól. Mali sme v prvej tretine taký úsek, keď sme začali hrať dve presilové hry za sebou. Zahrali sme ich veľmi zle s obrovskými chybami. Z prvého prečíslenia dvoch na jedného sme dostali gól a aj druhá naša presilovka smrdela inkasovaným gólom. Otriasli sme sa, pred koncom druhej časti sme vyrovnali a dostali sa do hry. V tretej tretine rozhodovali detaily. Hokejové šťastie sa znovu priklonilo na stranu Košíc. Nesúhlasím s komentárom kolegu, že v prvom zápase vyhrali zaslúžene, lebo obidve stretnutia mohli skončiť úplne inak. Mohli sme viesť 2:0 na zápasy. Máme dva dni na to, aby sme sa dali dokopy, tretí a štvrtý zápas budú vyzerať úplne inak. Pevne verím, že sa presadíme aj strelecky.“