Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Smer
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
13. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Zvolenie Slovinského mohlo byť podľa Kadúca protizákonné

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Zvolenie Jána Slovinského poslancami Smeru-SD za člena Súdnej rady SR mohlo byť protizákonné.

Myslí si to poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc, ktorý upozornil, že voľba člena súdnej rady sa uskutočnila v rozpore s rokovacím poriadkom parlamentu a samotné pôsobenie Slovinského v súdnej rady tak môže byť neoprávnené.

Kadúc hovorí o neoprávnenej voľbe

Slovinského zvolil Smer do funkcie člena súdnej rady vo štvrtok 11. septembra.

„Rokovací poriadok NR SR jasne hovorí o tom, že o jednotlivých bodoch programu sa nemôže začať rokovať skôr, ako 24 hodín po tom, čo boli poslancom doručené príslušné materiály. To sa nestalo. Predseda Paška v stredu podvečer zaradil do programu voľbu nového člena súdnej rady a poslanci dostali príslušné materiály k voľbe vo štvrtok ráno. Rokovanie o voľbe bolo následne otvorené už vo štvrtok o 15:00,“ vysvetlil Kadúc. „Neviem, či existuje prostriedok nápravy, domnievam sa, že nie. Pre mňa je zvolenie Slovinského neoprávnené,“ dodal.

O tejto 24 hodinovej lehote poslanci zvyčajne hlasujú pri predložení pozmeňujúcich návrhov k zákonom tesne pred definitívnym hlasovaním. Pri samotnom hlasovaní si vtedy spravodajca k zákonu vždy pýta najprv súhlas pléna, aby sa mohlo o týchto návrhoch hlasovať v skrátenej lehote. Až po súhlase parlamentu so skrátením lehoty sa hlasuje o samotných pozmeňujúcich návrhoch.

Laššáková komentovala Kadúcove slová stručne

„To je starosť niekoho iného,“ komentovala Kadúcove slová o možnej nezákonnosti voľby podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková (Smer-SD).

Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) sa domnieva, že súhlas s kratšou lehotou dal parlament tým, že odsúhlasil návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku na doplnenie programu schôdze so zaradením nového bodu – voľby člena súdnej rady vo štvrtok o 15:00. Ak by aj došlo k procesným pochybeniam pred hlasovaním, Madej pripomenul, že záverečné hlasovanie parlamentu tým spochybniť nemožno.

Odporúčané články

Smer zvolil Slovinského do súdnej rady, nahradí Čima Opozíciu nahneval Smer, obráti sa na Kisku aj ústavný súd

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...