Zvýhodnenú hypotéku získa od apríla viac mladých ľudí

VUB
Foto: VUB

BRATISLAVA 6. marca (WBN/PR) – Maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých do 35 rokov sa od apríla zvýši o takmer 120 eur. Nárok na úrokové zvýhodnenie budú mať tí, ktorí vlani zarábali v priemere až 1 137,50 eur v hrubom.

Štatistický úrad dnes zverejnil údaj o priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok minulého roka, ktorá dosiahla 875 eur. To znamená, že od 1. apríla sa príjmová hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých zvyšuje zo súčasných 1 019,20 eur na 1 137,50 eur. V prípade, že o úver žiadajú spolu dvaja žiadatelia, platí dvojnásobná suma, teda 2 275 eur. „Hodnotí sa priemerná hrubá mesačná mzda žiadateľa za uplynulý kalendárny rok, jeho súčasný príjem môže byť aj vyšší. V prípade manželov alebo partnerov, ak jeden z nich vlani nemal žiaden príjem, napríklad z dôvodu rodičovskej dovolenky, ten druhý mohol zarábať až celú sumu určenú ako hranicu pre dvoch žiadateľov,“ vysvetľuje Melinda Péková, vedúca oddelenia úverov VÚB banky. Nová príjmová hranica bude platiť do konca júna, následne sa predpokladá jej opätovný pokles zhruba na doterajšiu úroveň.

S hypotékou pre mladých možno prefinancovať nadobudnutie, rekonštrukciu či výstavbu nehnuteľnosti a zvýhodnenie možno získať najviac do výšky 50 000 eur a zároveň maximálne do 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Požičať si však možno aj viac – časť úveru, ktorá prekračuje niektorú z týchto hraníc, sa však už bude úročiť štandardnou sadzbou. Pri maximálnej, 50-tisícovej hypotéke so splatnosťou na 30 rokov môže mladý človek vďaka zvýhodneniu ušetriť mesačne viac ako 80 eur, čo za 5 rokov trvania zvýhodnenia predstavuje sume prevyšujúcu 5 000 eur. „Okrem nezanedbateľnej finančnej úspory, môžu klienti pri narodení dieťaťa počas splácania hypotéky požiadať o zníženie splátky na polovicu alebo o odklad splátky istiny po dobu dvoch rokov,“ doplnila Péková.

50 000 eur na 30 rokov Štandardná hypotéka Hypotéka pre mladých Úspora
Úroková sadzba  5 % p. a.  2 % p. a. 3 % p. a.
Mesačná splátka  268,41 eur  184,81 eur 83,60 eur

Suma splátok za 5 rokov

16 104,60 eur 11 088,60 eur 5 016 eur

VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Ako jediná slovenská banka patrí podľa magazínu Global Finance medzi desať najbezpečnejších bánk strednej a východnej Európy. Svoje služby na Slovensku poskytuje prostredníctvom siete 206 retailových pobočiek, 32 firemných pobočiek a 11 hypotekárnych centier. Banka zároveň prevádzkuje aj jednu pobočku v Českej republike.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VÚB Všeobecná úverová banka