Zvyšovanie daní je podľa SDKÚ atentát na slovenskú ekonomiku

SDKÚ DS
SDKÚ-DS Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Vládou pripravené zvyšovanie daní a zrušenie rovnej dane bude mať podľa opozičnej SDKÚ-DS katastrofálne dopady na slovenskú ekonomiku.

Predstavitelia opozičnej strany označili tieto kroky kabinetu Roberta Fica na utorňajšej tlačovej konferencii za atentát.

„Je to doslova atentát na slovenskú ekonomiku. Vláda socialistov zabíja ekonomiku a budúcnosť pre všetkých ľudí, ktorí chcú pracovať a zlepšovať si svoj život,“ hovorí predseda strany Pavol Frešo.

Slovenská vláda sa podľa opozičnej strany vydala úplne opačnou cestou, ako napríklad Švédsko, ktoré už oznámilo znižovanie daní, či Nemecko, ktoré o tom uvažuje.

Polemika okolo investícií

Slovensko podľa SDKÚ-DS naopak ruší pružnosť trhu práce, zhoršuje prostredie pre tvorbu nových pracovných miest a namiesto úspor rozhadzuje milióny pre vybraných podnikateľov.

„Slovensko budú obchádzať všetky veľké a zaujímavé investície a tie ktoré tu sú, budú hľadať svoje nové pôsobiská,“ upozorňuje na možné dopady zrušenia rovnej dane poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Ľudovít Kaník
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Predstavitelia SDKÚ zároveň upozorňujú, že vláda po zvýšení daní nemusí do rozpočtu získať toľko prostriedkov, koľko si naplánovala. Strana podľa Ľudovíta Kaníka bude v parlamente bojovať proti zrušeniu rovnej dane, keďže tento krok môže priniesť spomalenie hospodárskeho rastu, rast nezamestnanosti a zhoršenie životnej úrovne občanov.

Kabinet Roberta Fica by mal podľa Kaníka namiesto zvyšovania daní hľadať úspory v zle nastavenom sociálnom systéme, kde by sa podľa jeho slov dali ušetriť stovky miliónov eur. Keďže podľa jeho slov po zavedení rovnej dane rástol hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska rýchlejšie ako výber daní, tak je logické, že aj spomínaný pomer výberu daní k HDP klesal.

V absolútnom vyjadrení výber daní podľa Kaníka vzrástol, pod čo sa podľa jeho slov podpísalo aj zavedenie rovnej 19-percentnej dane z príjmov. „Zavedenie rovnej dane spôsobilo vyšší výber daní a podporilo rýchlejší rast HDP, súčasná vláda však robí presný opak,“ dodal pre agentúru SITA v reakcii na stanovisko rezortu financií Kaník.

Zmeny vo finančnom systéme

Daňové_priznanie
Foto: Archívne foto SITA/Nina Bednáriková

O novele zákona o dani z príjmov, na základe ktorej sa s účinnosťou od začiatku budúceho roka zavedú viaceré zmeny v daňovej oblasti, budú poslanci NR SR rokovať v prvom čítaní na začínajúcej schôdzi.

Ministerstvo financií v novele pripravilo napríklad obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne, či zrušenie možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností.

Rovnako rezort pripravil aj zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %. V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu až 25-percentná sadzba dane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít KaníkPavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana