10 najsmrteľnejších zvierat na svete, najviac ľudí zabíjajú komáre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pixabay

BRATISLAVA 29. mája (Webnoviny) – Na človeka číha v mestách i v prírode veľa nebezpečí. To najväčšie smrteľné riziko predstavuje paradoxne jeden z najmenších živočíchov. Napriek tomu sú v hororoch démonizované hlavne „zubaté príšery“.

Prinášame pre vás zoznam 10 zvierat, ktoré sú zodpovedné za najviac ľudských úmrtí.

    1. Komáre

Komáre sú napriek svojej veľkosti najnebezpečnejším zvieraťom na Zemi. Prenášajú totiž niekoľko smrteľných chorôb vrátane malárie, žltej horúčky, horúčky dengue, vírusu Zika či encefalitídy. Komáre majú na svedomí okolo 725-tisíc milión úmrtí ročne. Komáre sú azda najzákernejšie v tom, že sa ich štipnutiu nedá vyhnúť. Tiež sa rýchlo adaptujú na nové prostredie a jedna samička dokáže na prvý krát vyprodukovať 50 až 500 vajíčok.

    2. Človek

Človek je pre človeka druhý najviac život ohrozujúci tvor na planéte. Nemá pritom veľké zuby, drápy ani jed. Človek spôsobuje svojmu vlastnému druhu v priemere 475-tisíc úmrtí ročne – toto číslo hovorí len o vraždách, nie sú v tom zarátané autonehody, vplyv na zdravie spôsobený znečisteným životným prostredím, fajčenie ani iné dôsledky ľudskej činnosti.

    3. Hady

Podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie hady zabijú 50100-tisíc ľudí ročne. Podľa niektorých zdrojov je toto číslo podceňované a v skutočnosti to môže byť ešte viac. Priame dôkazy na to ale nie sú. Napriek vyspelému zdravotníctvu ľudstvo stále nemá dostatok protijedov.

   4. Psy

Psy považujeme za neškodných domácich miláčikov a najlepších priateľov človeka. Sú však aj príčinou 25 až 35-tisíc úmrtí ročne. Nie je to ale tak, že by psy ľudí trhali na kusy, k väčšine úmrtí dochádza v Afrike a Ázii, kde je veľa psov infikovaných besnotou, na ktorú ľudia následne umierajú.

   5. Slimáky

Jedná sa najmä o sladkovodné slimáky, ktoré prenášajú parazitické červy spôsobujúce schistozomiázu (prejavuje sa bolesťou brucha, krvou v stolici a moči  a môže viesť až k smrti). Ročne sa podpíšu pod smrť 10 až 20-tisíc ľudí.

   6. Vražedný chrobák

Chrobák zvaný „Assassin bug“ alebo aj „Kissing bug“ spôsobuje ročne okolo 12-tisíc úmrtí ľudí. Šíri Chagasovu chorobu tak, že svoje výkaly kladie na ľudskú kožu. Svojho času sa vyskytovala výlučne v Latinskej Amerike, ale v dôsledku častejších zaoceánskych ciest sa dostala aj do USA a Európy.

„Touto chorobou trpia milióny ľudí, vrátane tých, ktorí sa ňou mohli nakaziť aj pred 10 rokmi. Infikovaný človek o nej často nemusí vedieť a tak sa na ňu ani nelieči,“ uvádzajú Lekári bez hraníc na svojej stránke. Neliečená Chagasova choroba sa môže po čase rozvinúť a smrteľne poškodiť srdce, nervovú sústavu a tráviaci systém.

  7. Mucha Tsetse

Mucha Tsetse zabije ročne okolo 10-tisíc ľudí. U nás sa ale našťastie nevyskytuje. Jej štipnutie spôsobuje tzv. spánkovú chorobu – obeti opuchne mozog opuchne, následne zaspí a zomrie. Týmto spôsobom ročne zomrie 10-tisíc ľudí.

  8. Škorpión

Za rok je zaznamenaných okolo milión bodnutí škorpiónom, pričom smrteľné sa stanú pre 3 200 až 4 500 ľudí. Existuje 2 000 druhov škorpiónov, pričom len 25 z nich má dosť jedu na to, aby usmrtili človeka. Najviac úmrtí má na svedomí brazílsky žltý škorpión.

  9. Krokodíl

Krokodíly ročne zabijú v priemere 1 000 ľudí, väčšinou v Afrike.

10. Pásomnica

Pásomnce parazitujú v ľudských črevách, avšak to čo zabíja, sú najmä ich vajíčka a larvy. Spôsobujú cysticerkózu (taktiež neurocysticerkózu). Môžu kontaminovať jedlo, vodu alebo nakaziť hostiteľa, ktorý už v sebe má dospelú pásomnicu jej vajíčkami, ktoré sa môžu vyskytnúť v okolí jeho anusu alebo na spodnom prádle.

Ide o celosvetovo rozšírené ochorenie postihujúce oči, svaly či podkožie ale predovšetkým mozog. Neurocysticerkóza je tiež hlavnou infekčnou príčinou získanej epilepsie. Najväčší výskyt cysticerkózy a neurocysticerkózy je v Afrike, Mexiku, Južnej Amerike, Indii a v Číne.

Ďalšími v poradí sú hrochy a slony, ktoré si oba pripisujú 500 obetí ročne.

ZVIERATÁ ZÁCHRANCI

Niektoré zvieratá však človeka môžu prekvapiť aj nečakanou záchranou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať