6 nezvyčajných vecí, ktoré vám spôsobujú stres

Co sposobuje stres.jpg

Ak bývate často vystresovaní a nervózni bez zjavnej príčiny, treba si mnohokrát posvietiť aj na maličkosti, ktoré pre uponáhlaný život prehliadame.

Čo ak sú dôvodom vášho stresu veci, ktoré by vám mali spôsobovať radosť a od ktorých to nečakáte?

Domáci miláčik

Úzkosť spôsobená vašimi milovanými domácimi zvieratkami skutočne existuje. Ak vám pes či mačka ničí spánok a dom a stále sa o nich bojíte, treba s tým niečo robiť.

Buď sa porozprávajte s trénerom psov alebo veterinárom, v krajnom prípade zvieratku nájdite lepší domov – možno jednoducho nechce žiť v byte alebo sa viac hodí inému majiteľovi. Váš život by totiž malo obohacovať, nie zhoršovať.

Neznamená to však, že ak máte so svojim miláčikom bežné problémy, hneď sa ho zbavíte. Koniec koncov, napriek niektorým nepríjemnostiam je podľa odborníčky na vzťahy a rodinu Rosemary Lichtman dokázané, že ľudia, ktorí majú zvieratká a dobre si ich vychovali, žijú šťastnejší, menej stresujúci a dlhší život.

Pes, domáci maznáčik,
Dog stealing woman’s toast www.thinkstockphotos.com

Lekár

K doktorovi idete preto, aby ste sa cítili lepšie, no niektorí z nich sa správajú tak, že sa prehliadky niekoľko týždňov dopredu obávate. Dokonca sa môžete cítiť vystresovanejšie, ako keď ste prišli. Ak sa s týmto tvrdením stotožňujete, možno je čas svojho lekára vymeniť.

Toto je partnerstvo a vzťah musí fungovať. Takže sa do toho pustite – porozprávajte sa s priateľmi, pozrite si web a nájdite doktora, ktorý vie, čo je pre vás správne,“ vysvetľuje kalifornská lekárka Phyllis Goldberg.

Lekár
Foto: ilustračné, Thinkstock

Neporiadok v spálni

Táto izba je určená na odpočinok a tak by mala i vyzerať. Takže žiadne rozhádzané oblečenie či neporiadok na nočnom stolíku – ani o tom netušíte a môžete si takto spôsobovať stres.

Je totiž známe, že existuje súvislosť medzi neporiadkom a zlou náladou či úzkosťou. Keď ste zaneprázdnení, veci sa môžu veľmi rýchlo nahromadiť. Ale vy ste za to zodpovední a môžete to zmeniť.

Neporiadok, spálňa, izba
contemporary room www.thinkstockphotos.com

Kolegovia

Vôbec nemusí byť pravdou, že v práci zásadne najväčšie vrásky spôsobuje šéf – možno vám tlak nenápadne dvíhajú kolegovia. Trávite s nimi predsa množstvo času, na mnohých veciach sa nezhodnete a časom si môžete jednoducho liezť na nervy.

Ako sa nedávno ukázalo, ľudia si v práci viac cenia dobrých kolegov ako vysoký plat, takže bezkonfliktné vzťahy sú mimoriadne dôležité. Psychoterapeutka Linda Durré vie, ako sa stresu pre nezhody s kolegami vyhnúť. „Začnite komplimentom, potom prejdite rovno k problému. Buďte konkrétni, nezabúdajte na spätnú väzbu, vyjadrite sa jasne a udajte konkrétne príklady zlého správania i toho, ako ho chcete zmeniť. Skončite pozitívnou poznámkou o tom, čo by ste si priali, aby sa stalo,“ radí.

Hádka, žena a muž, práca, kolegovia, hnev

Budík

Ak sa chcete vyhnúť stresu, zabudnite na digitálne budíky svietiace namodro a tiež tie s nepríjemným, hlasným zvonením. ‘Zabezpečíte’ si tak stres od prvej sekundy dňa, takže je načase nastaviť si budík na nejakú príjemnú melódiu. Samozrejme, ak pôjdete spať včas a zvyknete si na istý režim, postrach menom budík ani nebudete potrebovať.

Fell into profound sleep
Man and his dog comfortably sleeping in. www.thinkstockphotos.com

Facebook

Na jednej strane je fajn mať prehľad aj o ľuďoch, s ktorými sa veľmi často nestretávate, ale ich statusy vás môžu tiež znepokojovať.

Ako vysvetlila Lichtman, vzťahy na sociálnej sieti môžu s emóciami zamávať podobne ako tie bežné – v tomto prípade predovšetkým preto, že statusy, v ktorých sa vaša bývalá spolužiačka vychvaľuje novým priateľom, či fotky cestovného maniaka, ktorý chodí na tri dovolenky do roka, môžu spôsobiť podráždenosť, hnev a pocity menejcennosti. Najmä ak nemáte práve najlepšie životné obdobie.

Keď sociálne siete a svoj e-mail pozorne sledujete pre všetky nové informácie, niekedy ich môže byť jednoducho priveľa. Takže ak vás Facebook z akéhokoľvek dôvodu rozčuľuje, neváhajte a použite tlačidlo „odhlásiť“ a radšej sa vyberte na prechádzku.

Facebook, sociálna sieť
woman using mobile tablet payments online shopping and icon customer network connection on screen, pay all, m-banking and omni channel www.thinkstockphotos.com

Zdroj: www.womansday.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Facebook