7 klasických filmov ťa naučí, že virtuálna realita je skutočná, pozeraj

Johnny_mnemonic_youtube.com_.jpg

Niekoľko veľkých technologických značiek sa tento rok rozhodlo priniesť na trh zariadenia na pripojenie sa do virtuálnej reality (VR), mnoho zákazníkov je prekvapených, čo všetko im takého zariadenia môžu ponúknuť.

PSVR od Sony, Oculus Rift a HTC Vive – ku všetkým sú pôsobivé videá, ktoré ukazujú, aké sú zážitky s/vo VR. Pravdou však je, že nikdy nebudeš naplno vedieť, čo VR je, pokiľa si nevidel aspoň jeden z týchto filmov. Tie najlepšie VR z najlepších by mali ponúknuť taký zážitok, ktorý je na nerozoznanie od skutočnosti.

Tieto filmy sú o virtuálnej realite a ponúkajú pohľad na to, že pokrok týmto smerom nie je vždy dobrou voľbou.

1. Trávnikár, 1992

Jeden z prvých filmov venujúcich sa problematike VR, je určite Trávnikár. Svet, v ktorom sa mentálne postihnutý Jobe stane najinteligentnejším človekom na svete a získa takú moc, že dokáže ovládať na elektrinu napojené zariadenia po celom svete, je neblahou predpoveďou.

Výskumníci z University College London a z Barcelonskej univerzity veria, že VR terapia môže pomôcť pri utíšení prejavov symptómov depresie. Nie je trochu desivé, že VR dokáže meniť naše pocity?

2. Virtuosity, 1995

Z nejakého dôvodu bol rok 1995 bohatý na filmy o VR. Vo virtuálnej realite vytvorený super zloduch sa dostane do reálneho sveta a zastaviť ho môže len jeden človek. Nepripomína ti to niečo? Vďaka 3D tlačiarňam nie je problém vytlačiť si takmer hocičo, keď sa k tomu pridá VR, môže to dopadnúť rôzne. Zatiaľ tieto objekty nemajú vedomie, ale všetko je len otázkou času.

4. Johnny Mnemonic, 1995

Film natočený podľa rovnomennej poviedky Williama Gibsona ponúka množstvo technológie, slangu a pekných vizuálov. Čo je však pre fanúšikov VR dôležitejšie, ukazuje aj to, ako blízko k VR sme.

5. Matrix, 1999

Toto je zlatý štandard vyobrazovania VR. Kto nevidel Matrix, nevie, ako funguje svet.
Matrix ponúka bohatý, fascinujúci náhľad do hĺbky plne realisticky zobrazenej virtuálnej reality. Možno Matrix nie je len obyčajným filmom, možno je filmom o našom živote. Rozmýšľal si nad tým, čo je skutočné?

6. 13. poschodie, 1999

Nejde o taký skvost ako je Matrix, ale po pozretí tohto filmu budeš určite rozmýšľať nad tým, že cestovanie v čase nie je až také vzdialené a všetko so všetkým súvisí.

7. eXistenZ, 1999

Je to sen, alebo skutočnosť? VR technológia prenesie tvoje telo do virtuálneho sveta, ktorý je na nerozoznanie od toho skutočného. Je to hra, zároveň je to virtuálna realita a sú prepojené s realitou až tak, že po čase prestaneš vnímať, čo je čo.

7. Futurologický kongres

Ide pravdepodobne o jednu z najtemnejších vízií VR a dôkaz toho, že človek sa s tým, že starne, nikdy nezmieri.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom