8 vecí, ktoré by ste mali urobiť, ak nemôžete večer zaspať

Young beautiful woman lying in bed suffering with insomnia

Ak nemáte dostatok spánku, trpí každá časť tela. Váš metabolizmus sa spomaľuje, máte ťažkosti so sústredením sa a spomienkami na veci. Vaša kvalita života sa zhoršuje. Nedostatočné zaspávanie v noci môže byť veľmi frustrujúce. Ak zistíte, že sa pozeráte nezmyselne na strop a ani po náročnom dni nemôžete zaspať, môže to byť spôsobené nezdravými návykmi pred spaním. Tu je osem vecí, ktoré by ste mali urobiť, ak nemôžete zaspať.

1. Prerobte si spálňu

Podľa odborníkov na spánok by vaša spálňa mala byť tmavá a udržiavaná pri chladnej teplote, aby ste mali dobrý spánok. Prerobte si prostredie, aby ste v noci získali lepší odpočinok. Zakúpte si nové záclony, ventilátor alebo si dajte masku na oči, ktorá vám pomôže vytvoriť dokonalé prostredie pre spánok.

Ikea spalna.jpg
IKEA spálňa

2. Obmedzte kofeín

Káva, nikotín, energetické nápoje a ďalšie stimulanty nie sú také prospešné, ako ste si možno mysleli. Keď kofeín vstúpi do tela, trvá približne 12 hodín, kým sa z neho dostane. Šálka ​​kávy v dopoludňajších hodinách môže byť skvelým spôsobom, ako začať svoj deň, ale dbajte na to, aby ste popoludní a večer už nepili nápoje s kofeínom.

Káva, raňajky
Foto: Shutterstock

3. Cvičenie počas dňa

Cvičenie môže pomôcť zmierniť stres, poskytnúť vám energiu počas dňa a pomôže vám v noci lepšie spať. Váš tréning nemusí byť veľmi intenzívny. Choďte na rýchlu prechádzku, jazdu na bicykli, výlet alebo ľahkú jogu. Naplánujte si cvičenie čo najskôr počas dňa.Tréning štyri hodiny alebo menej pred spaním môže mať negatívny vplyv na kvalitu spánku.

Jóga, cvičenie
Foto: www.urbangirlsquad.com

4. Obmedzte svoje zdriemnutie

„Šlofíky“ sú skvelé. Ale môžu zabrániť kvalite nočného spánku. Dlhý spánok počas dňa môže narušiť váš normálny cyklus spánku, vrátane prebudenia sa. Experti spánku hovoria, že 20 až 30 minút je ideálny čas na obedný, resp. poobedňajší spánok, ktorý pomáha zlepšiť bdelosť, náladu a výkon.

Spánok, spať, snívať, sen
Serene Caucasian woman napping "n on the couch. www.thinkstockphotos.com

5. Alkohol pred spaním

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie alkoholu pred spaním vám nepomôže lepšie zaspať. Mohlo by vás to znova „vyradiť“ a spôsobiť to, že sa prebudíte uprostred noci. Takže niekedy je menej viac, ako sa hovorí.

červené víno, alkohol
Foto: ilustračné, Thinkstock

6. Postupujte podľa bežného režimu spánku

Pravidelná rutina pred spaním pomáha pripraviť vaše telo na spánok. Prečítajte si nejakú knihu, dajte si bublinkový kúpeľ, meditujte alebo cvičte jogu. Držte sa ďalej od všetkého elektronického, ako napríklad videohry alebo sledovanie televízie. Jasné svetlá z elektroniky zhoršujú vašu kvalitu spánku.

Kniha.jpg

7. Denné svetlo

Mnohí ľudia presedia v kancelárii aj osem hodín denne. Stáva sa tiež, že v čase, keď sa už chystajú domov, je už vonku tma. Viac denného svetla počas dňa vám môže pomôcť pri lepšej nálade, zmierniť stres a zlepšiť kvalitu spánku. Ak pracujete celý deň v kancelárii, počas prestávky sa prejdite von alebo sa najedzte v reštaurácii niekde vonku.

Horúčavy, počasie, slnko
Foto: ilustračné, Thinkstock

8. Obmedzte niektoré potraviny

Existujú určité potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať pred spaním. Napríklad potraviny, ktoré môžu podporiť trávenie alebo pálenie záhy. Patria sem sýtené nápoje, ťažké jedlá, vyprážané potraviny aj citrusy. Ak máte problémy so zaspávaním, dajte si ľahšiu večeru pozostávajúcu z čerstvej zeleniny a chudých kusov mäsa.

žena, jedenie, jedlo, zelenina
Foto: Shutterstock
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom