Aj Chára bude zo Stanleyho pohára jesť

Bez názvu
Slovenský hokejový reprezentant, kapitán klubu NHL Boston Bruins a víťaz Stanleyho pohára v sezóne 2010/2011 Zdeno Chára počas tlačovej besedy, na ktorej hovoril o príchode Stanleyho pohára na Slovensko. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 14. júla (WEBNOVINY) – Už v piatok 22. júla do Trenčína opäť zavíta najprestížnejšia klubová hokejová trofej Stanleyho pohár. Kým pred rokom ju do tohto mesta priviezli odchovanci miestnej Dukly útočníci Marián Hossa a Tomáš Kopecký, tentoraz sa o ňu pričinil ďalší tamojší rodák obranca Zdeno Chára. O svoju radosť sa rozhodol najvyšší hráč celej zámorskej NHL podeliť aj s fanúšikmi na Slovensku. Do Trenčína pricestuje trofej z Česka, kde sa z nej budú tešiť priaznivci s Tomášom Kaberlem a Davidom Krejčím.

„Chceli sme urobiť aj nejaký spoločný program, ale časovo je to veľmi natlačené, takže sme sa nakoniec rozhodli, že si to urobíme individuálne,“ uviedol Zdeno Chára na margo budúcotýždňových osláv a pokračoval: „Pri organizácii programu sa snažím vyhovieť čo najväčšiemu počtu ľudí, ale ten čas je limitovaný. Bol by som rád, keby som mohol mať Stanleyho pohár týždeň. Museli sme si to však rozdeliť ako tím. Som z Trenčína, som narodený v Trenčíne, tak určite to bude pre ľudí v Trenčíne, či už pre známych a najbližších. A nejaký čas by som chcel s pohárom stráviť aj sám.“

Bez názvu
Foto: SITA/Tomáš Somr

Známy je už aj približný program púte trofeje na Slovensku. V piatok sa pre médiá uskutoční v Bratislave tlačová konferencia, nasledovať bude menšia akcia pre partnerov podujatia, pohár zavíta aj k jednému zo sponzorov a celú zvyšnú časť piatka bude súkromný program vyhradený pre Zdena Cháru. V sobotu zavíta Stanleyho pohár k primátorovi mesta a aj na zimný štadión, potom bude nasledovať akcia pre fanúšikov v Trenčíne na námestí. Cesta pohára na Slovensku sa skončí na súkromnej akcii na Trenčianskom hrade.

Na Slovensku je už dobrým zvykom, že hokejisti si priamo zo Stanleyho pohára pochutnajú na nejakom obľúbenom jedle. Tomáš Kopecký z neho dvakrát jedol držkovú polievku, Marián Hossa bryndzové pirohy, Miroslav Šatan lokše s makom a Martin Cibák halušky. Inak to nebude ani u Zdena Cháru. „To, čo budem z pohára jesť, prezradím na nasledujúcej tlačovej konferencii, aby sme aj o týždeň mali o čom hovoriť,“ povedal so šibalským úsmevom vysoký obranca, ktorý je aj mesiac po zisku prestížnej trofeje v „kolotoči“ povinností.

Bez názvu
Foto: SITA/Tomáš Somr

„Ešte som od záveru sezóny nevypol. Stále je to také čerstvé, možno si oddýchnem až po odchode Stanleyho pohára zo Slovenska,“ dodal na záver Zdeno Chára, ktorého meno bude siedmym slovenským na cennom pohári. V roku 2009 ho do Topoľčian priviezol Miroslav Šatan. Oslavy zisku Stanleyho pohára zažili v roku 2003 zásluhou Jiřího Biceka Košice, o rok neskôr sa tešil s Martinom Cibákom Liptovský Mikuláš. Zo slovenských rodákov SC ešte získal aj Stan Mikita v roku 1961. Dokonca dvakrát ho v rokoch 2008 a 2010 získal Tomáš Kopecký, ten druhý spolu s Mariánom Hossom.

Chára má pred sebou ešte veľa motivácie

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa po svojom utorkovom príchode do Trenčína už naplno venuje prípravám na oslavy zisku Stanleyho pohára. Kapitán Bostonu ho dvihol nad hlavu v júni po finálovej sérii s Vancouverom a fanúšikom doma ho ukáže 22. a 23. júla.

„Pocity po návrate na Slovensko sú veľmi pekné. Posledné dni som mal veľmi veľa cestovania. Som rád, že som doma a môžem pripravovať všetky veci okolo Stanleyho pohára. Samozrejme, popritom sa venujem rodinke,“ povedal na štvrtkovom stretnutí s novinármi Zdeno Chára. Tridsaťštyriročný rodák z Trenčína aj
Zdeno chara
Foto: SITA/AP

napriek náročnej a dlhej sezóne stále nemá dostatok času na oddych. „Ešte musíme pripraviť veci spojené s príchodom Stanleyho pohára. Pomáha mi pri tom veľa ľudí, všetci sa snažia urobiť čo najviac, aby táto akcia bola úspešná a príjemná. Čas vypĺňam aj prípravou na novú sezónu,“ pokračoval Chára, ktorý iba ako druhý európsky kapitán priviedol tím zámorskej profiligy k zisku najcennejšej trofeje. Už oslavy Stanleyho pohára v zámorí priniesli mnoho emotívnych okamihov. „Najkrajším momentom bolo samotné prevzatie pohára, prvé sekundy po zdvihnutí trofeje nad hlavu prišla eufória, je ťažké to opísať. Je to moment, keď viete, že sa vám splnilo to, čo ste veľmi chceli. Je to okamih, ktorý zahŕňa strašne veľa vecí, okolností, príbehov, driny, odriekania. No zároveň viete, že potrebujete mať aj šťastie. U nás sa to všetko skĺbilo. Nádherné bolo potom vidieť aj všetkých spoluhráčov a realizačný tím, ich radosť. Vidieť šťastie, ktoré sa roznáša po tíme, to je nádherný pocit,“ pokračoval dôrazný bek.

Chára
Foto: SITA, AP

Zdeno Chára musel pri začiatku svojej kariéry tvrdo bojovať, pretože mnoho ľudí mu tvrdilo, že s jeho vysokou postavou to ďaleko nedotiahne. Bojovník na pohľadanie napokon všetkým ukázal, ako sa mýlili. „Problémy pri začiatkoch a aj zisk Stanleyho pohára boli veľmi ťažké. Moje sústredenie, celá sila a energia však šla na zisk pohára. Časť života, keď som sa musel predierať, som dal za seba, je to minulosť. Teraz sa sústredím na moje výkony a víťazstvá môjho tímu,“ prezradil slovenský obranca.

Po náročnom a dlhom ročníku prišli pre všetkých hráčov Bostonu vrátane Zdena Cháru dlhotrvajúce veľkolepé oslavy. „Oslavovať sme začali už hneď po zápase v kabíne. Vedeli sme, čo sa deje v uliciach Vancouveru, bolo nám to ľúto. Fanúšikovia si ničili vlastné mesto, no na druhej strane ukazovali nespokojnosť a sklamanie,“ povedal na margo veľkých nepokojov v meste neúspešného finalistu a pokračoval: „Sme radi, že sme sa z Vancouveru dostali bezpečne. Na druhej strane boli oslavy v Bostone krásne a prevýšili všetky očakávania. Mysleli sme si, že príde veľa ľudí, ale do ulíc ich napokon vyšli vyše dva milióny. Bolo to krásne, pretože neoslavovali s nami len mladí ľudia, ktorí chodia na hokej, ale aj staršia generácia, ktorá zažila aj predchádzajúci Stanley Cup pre Boston v roku 1972. Sme radi, že sme to pre nich mohli vyhrať. Bolo to krásne.“

Hráči Bostonu mali v rámci osláv veľmi náročný program, museli stihnúť množstvo podujatí, absolvovali rôzne spoločenské prijatia a navštevovali televízne relácie. Chára navyše musel letieť ešte do Las Vegas na odovzdávanie individuálnych ocenení NHL. Celý tím strávil pokope len jednu noc.

Boston nhl chara
Foto: SITA/AP

Chára už vo svojej kariére získal Stanleyho pohár a aj Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL. Aj napriek úspechom motiváciu do budúcnosti stále nestratil. „Ja som človek, ktorý si pred seba kladie stále nové ciele. Dokážem sa motivovať. Sledovať, čo som dosiahol, budem možno až po skončení kariéry. Stále sa snažím byť lepším. Aj to, že som tento rok nezískal Norrisovu trofej, beriem ako motiváciu. Verím, že sa mi ju ešte podarí získať,“ povedal Chára, ktorý je verným fanúšikom cyklistiky a po príchode na Slovensko si nenechal ujsť časť televízneho prenosu z prestížnych pretekov Tour de France. „V stredu som sledoval etapu a dojazd, dokonca aj sám som bol na bicykli. Petrovi Velitsovi veľmi držím palce, oboch bratov som mal možnosť spoznať a aj si s nimi zatrénovať. Fandím aj Petrovi Saganovi a všetkým slovenským cyklistom,“ poznamenal Chára.

Vysokého slovenského beka v úvode nasledujúcej sezóny čaká aj ďalšia milá povinnosť, ktorou bude návšteva prezidenta USA vo Washingtone. „Ešte nevieme, kedy to bude. Termín sa však určite nájde. Je to veľká pocta, ktorú každý rok dostane jeden tím. Ja osobne som sa ešte okrem slovenského s iným prezidentom nikdy nestretol,“ doplnil Chára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián HossaMartin CibákMiroslav ŠatanStan MikitaTomáš KopeckýZdeno Chára