Aj Európania chcú svoj raketoplán

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IXV
Foto: ESA

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Ako sa spievalo v známom seriáli Spadla z oblakov, opäť poletíme na rakete. Aj keď americké raketoplány čaká zaslúžený odpočinok, nahradiť by ich mali európske. A nie len tak hocijaké, ale rovno experimentálne – aspoň tak sa volá projekt nového európskeho raketoplánu, označovaný skratkou IXV, teda Intermediate eXperimental Vehicle.

To „experimental“ je v jeho názve úplne zaslúžené. S americkými raketoplánmi bude mať spoločné jedine to, že sa bude dať pre lety do kozmu opakovane použiť. Inak je od nich menší, vynesie do vesmíru menej nákladu a predovšetkým úplne inak vyzerá a lieta. Napríklad nemá krídla, len malé manévrovacie elektromechanické klapky v zadnej časti, ktorými koriguje let v atmosfére. Inak je to malý, ani nie dvojtonový kužeľ s tupý nosom, kam sa zmestí trojčlenná posádka.

IXV
Foto: ESA

Na obežnú dráhu by experimentálny európsky raketoplán mala vyniesť jedna z menších nosných rakiet, pravdepodobne raketa Vega. Pomocou nej sa dostane do výšky okolo 450 kilometrov. Následne opäť zostúpi do atmosféry rýchlosťou približne 7,5 km/s podobne, ako by to urobili aj súčasné americké raketoplány – teda ako lietadlo. Ibaže tak nepristane – v poslednej fáze totiž využije padák, pomocou ktorého pristane v oceáne približne so 4,5 kilometrovou toleranciou. Tá by však mala byť iba pri prvom lete experimentálneho stroja v roku 2013. Dovtedy ho zostrojí medzinárodný konštruktérsky tým pod vedením inžinierov z talianskej spoločnosti Thales Alenia Space.

Taliani sa tak môžu tešiť, že po tom, ako od Američanov kúpili ich automobilovú legendu Jeep, ktorý prešiel pod krídla Fiatu, teraz tak nepriamo spravili s ďalšou ich pýchou – raketoplánmi. Americké odchádzajú do dôchodku zatiaľ bez priamych technologických nasledovníkov, no Taliani šéfujú projektu európskeho raketoplánu, ktorý by mal letieť už o dva roky.

Prototyp by mal slúžiť na preskúšanie návratového mechanizmu a overenie letových vlastností stroja. Zároveň by mala byť ostrej skúške podrobená aj jeho nová tepelná izolácia. Ak všetko dopadne dobre, raketoplány postavené na jeho základe by mali nielen zohrávať významnú úlohu pri zásobovaní ISS, ale na ich základe by mali byť postavené aj ďalšie podobné stroje pre dlhšie, a možno aj medzinárodné lety.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať