Aj srdce môže byť vinníkom porážky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srdce na autobusovej stanici
Na bratislavskej autobusovej stanici Mlynské Nivy sa začala kampaň zameraná na informácie o fibrilácii predsiení srdca. Bratislava, 12. september 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Porážku, ktorá je príčinou státisícov úmrtí, môže spôsobiť aj srdce.

Práve na tento fakt sa snažia upozorniť odborníci v rámci Svetového dňa mozgovej príhody, ktorým je 29. október. Tomuto dňu predchádzali rôzne aktivity zamerané na informovanie verejnosti o novej epidémii 21. storočia – fibrilácii predsiení srdca, ktorá býva najčastejšou poruchou srdcového rytmu.

Tá sa dá charakterizovať skôr ako chvenie, než ako pravidelný tlkot srdca. Pri tomto ochorení predsiene srdca nepracujú tak, ako by mali a keď sa to stane, môže sa v nich vytvoriť krvná zrazenina, ktorá sa môže uvoľniť a zaplávať až do niektorej mozgovej tepny a tým spôsobiť mŕtvicu.

Preventívne prehliadky netreba podceňovať

„Srdce a mozog sú prepojené oveľa viac, ako by sme si mohli myslieť,“ uviedol prezident Slovenskej asociácie srdcových arytmií Robert Hatala. Ako tiež vysvetlil, fibrilácia predsiení má život ohrozujúce dôsledky a až päťnásobne zvyšuje riziko, že pacient dostane cievnu mozgovú príhodu. Práve preto netreba podceňovať preventívne prehliadky a to predovšetkým so zvyšujúcim sa vekom.

Počas septembra a začiatkom októbra zavítal do piatich slovenských miest tím odborníkov, ktorí záujemcov bezplatne vyšetrili a poskytli im informácie o fibrilácii predsiení srdca. Priniesli so sebou aj unikátny nadrozmerný nafukovací model srdca (3,5 x 6 metra).

Ľudia mohli vojsť priamo do srdca

Srdce na autobusovej stanici
Foto: SITA/Diana Černáková

Ľudia sa v ňom mohli poprechádzať a skúmať zákutia najdôležitejšieho orgánu tela, ktorý v sebe môže v prípade fibrilácie predsiení ukrývať aj krvnú zrazeninu – trombus. Odborníci urobili 896 meraní a u 28 dovtedy nič netušiacich ľudí fibriláciu naozaj zistili.

V mnohých prípadoch dokonca šlo o mladých ľudí, pričom je možné, že im toto vyšetrenie zachránilo život. Táto aktivita vyvrcholila v stredu pred Národnou radou Slovenskej republiky, takže podstúpiť rýchle vyšetrenie môžu aj poslanci, zamestnanci parlamentu či novinári.

Viac informácií o prepojení srdca a mozgu, o diagnostike, prevencii a liečbe fibrilácie predsiení srdca sa nachádza na webovej stránke www.mozogasrdce.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať