Ako postaviť mrakodrap s 800 bytmi za 19 dní? Čína má návod

V Číne postavili mrakodrap s 800 bytmi za 19 dní
Foto: Youtube

ČCHANG-ŠA, 12. marca (WEBNOVINY) – V čínskom meste Čchang-ša vyrástol nový mrakodrap za necelých 19 dní. Stavba, ktorá dostala názov Mini Sky City, má 57 poschodí a čoskoro bude pripravená privítať prvých nájomníkov.

Z prachu na mrakodrap za pár dní

V Číne postavili mrakodrap s 800 bytmi za 19 dní
Foto: Youtube

Stavbu na kľúč mala na starosti čínska stavebná firma Broad Group, ktorá sa špecializuje na architektúru s udržateľným rozvojom. Nový panelák má 800 bytov a administratívne priestory pre 4000 ľudí, stavba vznikala rýchlosťou tri poschodia denne. Mrakodrap mal mať pôvodne až 220 poschodí, keďže stojí neďaleko letiska, výšku budovy nakoniec z bezpečnostných dôvodov zredukovali.

Stihnúť postaviť mrakodrap za necelé tri týždne sa spoločnosti podarilo vďaka viacerým faktorom – dizajn stavby bol jednoduchý, základy boli vykopané a všetok materiál bol vopred skonštruovaný v továrňach. Na stavenisko len priniesli prefarbrikovaný materiál a prašnú jamu premenili na nenáročnú ubytovňu a kancelárske priestory.

Mrakodrap má 19 átrií s výškou desať metrov. Keďže veľké časti stavby boli zložené na inom mieste, výrazne sa zredukovalo množstvo stavebného odpadu ako aj náklady na dopravu, čo je v krajine bojujúcej proti nadmernému smogu prioritou. Na smog developeri mysleli aj pri dizajne budovy, ktorú chráni štvorvrstvové hrubé sklo.

Do tretice

V Číne postavili mrakodrap s 800 bytmi za 19 dní
Foto: Youtube

Mrakodrap je už treťou „rýchlostavbou“ z dielne čínskej firmy. Pozornosť vzbudila už v roku 2010, kedy v meste Čchang-ša postavila jednoduchý 15-poschodový hotel za šesť dní. O dva roky neskôr k nemu pribudol 30-poschodový hotel, na ktorého stavbu spoločnosti stačilo 15 dní. Obidva hotely sa môžu pochváliť špeciálnym systémom, ktorý monitoruje kvalitu vzduchu v každej miestnosti. Vďaka trojfázovej filtrácii je vzduch vnútri hotelov až 20-násobne čistejší ako ten vonku.

Neúnavnú prácu žeriavov, ktoré dlhé hodiny dvíhali železá, penovo-betónové panely, rúry, podlahy a ďalšie doplnky konštrukcie dokumentuje aj krátke video zo staveniska. Či je rýchlo postavená budova aj bezpečná, ukáže čas. Stavebná spoločnosť o tom po predchádzajúcich skúsenostiach nemá žiadne pochybnosti.

www.dailymail.co.uk, www.nydailynews.com, archív WBN

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom