Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pes utulok
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
2. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Aktivisti chcú, aby bolo zviera v zákone cítiacou bytosťou

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Aktivisti zo Slovenskej aliancie ochrancov zvierat (SAOZ) spúšťajú petíciu za nový komplexný zákon o ochrane zvierat. Súčasná právna úprava tejto problematiky podľa nich nie je dostačujúca. Podpisy plánujú začať zbierať v sobotu 4. októbra pri príležitosti Svetového dňa ochrany zvierat.

„V prvom rade chceme zviera definovať ako cítiacu bytosť,“ povedal pre agentúru SITA prezident SAOZ Juraj Eliáš. V súčasnosti podľa neho totiž naše zákony považujú zvieratá za veci. Takisto chcú aktivisti zvýšiť tresty pre tých, ktorí zvieratám ubližujú. „Nový zákon by mal tiež riešiť problematiku množiteľov, ktorí sa u nás v poslednom období rozmohli,“ povedal Eliáš.

Aktivisti takisto požadujú zrušenie karanténnych staníc a zákaz utrácania zdravých spoločenských zvierat. Slovensko by podľa nich malo tiež ratifikovať Dohovor Rady Európy o ochrane zvierat. Úmysel zmeniť právne postavenie zvierat dnes na tlačovej konferencii v Bratislave avizovali aj poslanci za SaS Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová. „Sme asi posledná krajina v Európe, ktorá má zviera definované ako vec. Ale zviera nie je ani televízor, ani práčka. Ak máme začať meniť legislatívu, toto je najnutnejší krok. Ak sa zhodneme na definícii zvieraťa, potom môžeme začať riešiť všetky konkrétne problémy,“ povedal v tejto súvislosti Poliačik.

Aktivisti chcú podpisy začať zbierať na podujatí, ktoré organizujú v sobotu 4. októbra na bratislavskej Partizánskej lúke. Záujemcovia budú mať na nej možnosť darovať psím útulkom potrebné vybavenie ako deky, uteráky, krmivo alebo čistiace prostriedky. Prispieť na útulky bude na podujatí možné aj finančne. „Napriek tomu, že útulky počítajú so zvýšenými nákladmi na zimu, neočakávané prípady chorých alebo zranených zvieratiek si vyžadujú zvýšené finančné krytie na ošetrenie,“ povedal Eliáš. „Budeme radi, ak nám ľudia prinesú nepotrebné veci. Poputujú priamo do útulkov, pre ktoré to znamená veľkú pomoc.“

Podujatie sa začína o 11:00 a trvať má do 18:00. Viac o podujatí sa záujemcovia dozvedia na stránke Saoz.sk.

Odporúčané články

OĽaNO pomáhalo Aliancii za rodinu zbierať podpisy na petíciu SaS odmieta referendum o gejoch, podporilo by neznášanlivosť

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...