OĽaNO pomáhalo Aliancii za rodinu zbierať podpisy na petíciu

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Z politických strán pomáhalo pri organizovaní petície za referendum o ochrane rodiny najmä hnutie OĽaNO.

Členovia občianskej iniciatívy Aliancia za rodinu, ktorá petíciu rozbehla, sa však na tému silných pro-rodinných politík a podpory prípadného referenda o ochrane rodiny stretli s viacerými politickými stranami.

Obrazom: Aliancia za rodinu už petíciu odovzdala prezidentovi

„Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti prejavila svoj skutočný záujem pomôcť našim snahám prostredníctvom viacerých poslancov, ktorí ju zastupujú v Národnej rade Slovenskej republiky aj pri zbere podpisov a organizovaní dobrovoľníkov,“ uvádza sa v sobotňajšom vyhlásení Aliancie, ktorá OĽaNO ako aj jeho predsedovi ďakuje.

„Ďakujeme za konkrétnu pomoc pri inšpirovaní dobrovoľníkov, ktorú nám poslanci OĽANO poskytli a veríme, že táto pomoc bude pokračovať aj pri informovaní verejnosti o potrebe referenda o ochrane rodiny,“ povedal hovorca Aliancie Anton Chromík.

Odporúčame aj:

Dobrovoľníci z Aliancie za rodinu (AZR) v stredu odovzdali prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi viac ako 400-tisíc podpisov za referendum o ochrane rodiny.

Občanov sa Aliancia v referende chce pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia.

Prezident Andrej Kiska ešte nechcel prezradiť, ako naloží s petíciou za vypísanie referenda o ochrane rodiny. „Prezident Andrej Kiska bude po prijatí petície za vyhlásenie referenda postupovať v zmysle svojich kompetencií a bude sa riadiť zákonnými lehotami,“ povedal agentúre SITA hovorca hlavy štátu Peter Petrus.

Podľa ústavy

referendum

vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Aliancia za rodinu tvrdí, že sa im podarilo vyzbierať viac ako 400-tisíc podpisov.

Ústava však dáva Kiskovi aj možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou. Ak tak Kiska urobí, lehota 30 dní neplynie.

Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAnton Chromík
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinuOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti