Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Draxler
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler. Foto: SITA/Marko Erd
11. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Aktivisti vinia ministra, že neplní sľuby o využití Mičurina

BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Minister školstva Juraj Draxler neplní sľuby, ktoré dal verejnosti o využití areálu Mičurin v Bratislave, tvrdí to Občianske združenie (OZ) Hrad – Slavín.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedala predsedníčka OZ Sabina Barborjak, aktivisti sa v septembri minulého roka stretli s ministrom a dohodli sa, že pre ministerstvo urobia projekt, v ktorom navrhnú riešenia na využívanie tohto areálu. „Uvítal to a povedal, že sa stretneme pri okrúhlom stole,“ doplnila Barborjak s tým, že ministerstvo s nimi v súčasnosti nekomunikuje a ignoruje ich.

Petícia je výzvou na zachovanie areálu pre pôvodný účel

OZ Hrad – Slavín vlani v novembri zaslalo ministerstvu ideový projekt, v ktorom navrhli množstvo spôsobov využitia budovy, areálu a bazéna pre ľudí. „Občiansky dialóg sa však nekoná. Ministerstvo nám nepotvrdilo prijatie projektu a nereagovalo ani na opakovanú výzvu na zorganizovanie diskusie za okrúhlym stolom, ktorú prisľúbilo,“ spomenula Barborjak.

Keď budovu pred vyše pol rokom opustila mládežnícka organizácia Iuventa, minister vyzval občianske združenie na spoluprácu. „Občianske združenie má dnes v ruke petíciu na otvorenie Mičurina pre verejnosť s 1 937 podpismi, ktorú v najbližších dňoch odovzdáme na ministerstvo. Minister sa ňou bude musieť tak či tak zaoberať,“ pripomína Barborjak.

Petícia je výzvou na zachovanie areálu pre pôvodný účel, ktorým je organizovanie školských a záujmových činností pre deti a mládež.

Občianske združenie chce v boji o Mičurin pokračovať

Občianske združenie chce v boji o Mičurin pokračovať. „Nepredpokladáme, že by sa do volieb podarilo urobiť rozhodnutie. Myslíme si, že toto je problém ministerstva, odsúvajú ho a nebudú sa mu venovať. Ministerstvo ho ani nechce riešiť. Projekt je o tom, čo by tam mohlo byť. Sústredili sme sa na zoznam aktivít pre deti a mládež. V minulosti to bolo centrum len pre deti, v projekte sme urobili kultúrne centrum pre všetky vekové kategórie,“ doplnila aktivistka Tamara Leontievová. Aby však mohlo OZ konať, potrebuje súhlas ministerstva školstva, zhrnula Barborjak s tým, že je povinnosťou štátu, aby tu tento areál bol.

Martina Slušná z komunikačného odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre agentúru SITA uviedla, že podnety na využívanie budovy Ekoiuventy naďalej zbierajú a vyhodnocujú. „Pre politizáciu témy mandát na rozhodnutie o konečnom modeli využívania prenechávame na novú vládu. Dovtedy sa areál bude využívať na krátkodobé podujatia,“ informovala Slušná.

Otázka využitia areálu Mičurin, budovy Iuventy a priľahlého pozemku na Búdkovej ulici v Bratislave sa otvorila po tom, ako v polovici mája minulého roka strana SaS upozorňovala na predaj budovy Iuventy. Predaj mal byť podľa strany biznisom s oligarchami. Minister školstva Juraj Draxler následne 27. mája vyhlásil, že budova a areál na Búdkovej ulici sa predávať nebudú a rezort iba hľadá účelné využitie tohto priestoru.

Odporúčané články

Odbory nepodporia politické a divoké štrajky Obrazom: Ľudia protestovali pred ministerstvom pre Mičurín

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...