Aktivistov z Greenpeace zatkla ruská armáda

Greenpeace
Foto: SITA/Ivan Fleischer

MOSKVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Ruské námorné sily zatkli aktivistov z environmentálnej organizácie Greenpeace po tom, ako sa so svojou loďou plavili v arktických vodách.

Vo štvrtok o tom informujú samotní zadržaní aktivisti, ktorí sú podľa vlastných slov pod hrozbou násilia zavretí v podpalubí lode.

„Dvadsaťdeväť z nás je zadržaných v rovnakej miestnosti,“ informovala agentúru AFP členka Greenpeace, 26-ročná Faiza Oulahsen. Ako však dodala, nikto z nich nie je zranený.

Greenpeace ešte predtým informoval o tom, že jeho loď plaviacu sa pod holandskou vlajkou obsadili muži vyzbrojení samopalmi, ktorí sa tam spustili z vrtuľníka.

Skupina však tvrdí, že ich plavidlo sa nachádzalo v medzinárodných vodách. Ruské ministerstvo zahraničných vecí si už skôr predvolalo holandského veľvyslanca a vyjadrilo mu znepokojenie nad „agresívnou a provokatívnou“ akciou.

Aktivisti protestovali proti porušovaniu životného prostredia zo strany plynárenského gigantu Gazprom. Oblasť je domovom polárnych medveďov a rôznych iných chránených živočíchov. Prekáža im vybudovanie ropnej plošiny Prirazlomnaja, ktorá podľa nich môže spôsobiť „environmentálnu katastrofu s nepredvídateľnými dopadmi“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Greenpeace