Ambíciou Viery do vrecka je rozmeniť poučky na drobné

Ján Miško
Ján Miško Foto: SITA

Čo je to edícia Viera do vrecka?

Je to séria praktických príručiek pre každého kresťana. Každý mesiac vychádza jedna brožúra s konkrétnou témou, ktorá je spracovaná zrozumiteľným jazykom a snaží sa využiť aktuálne poznatky z danej oblasti.

Kedy a u koho sa zrodila tato myšlienka vydávať ju?

Bolo by nefér tvrdiť, že myšlienka vydávať niečo také je záležitosťou posledných rokov. Kňaz Ján Bosco už v 19. storočí a pred ním ešte ženevský biskup František Saleský na prelome 16. a 17. storočia šírili letáky, resp. brožúry, v ktorých vysvetľovali katolícku vieru a reagovali na aktuálne otázky vtedajšej doby. Vo vydavateľstve Don Bosco sme sa v roku 2010 len vrátili k týmto koreňom, oprášili sme ich a zistili sme, že je to stále potrebné.

Kto spracováva témy v tejto edícii?

Sú to predovšetkým slovenskí autori, kňazi i laici, ktorí sú odborníkmi v danej problematike, poznajú ju takpovediac zblízka, ale vedia o nej písať pútavo a jasne. Aby bol jazyk čo najviac zrozumiteľný, prechádza text ešte viacerými redakčnými úpravami.

V najnovšom čísle otvárate napríklad otázku prístupu k rozvedeným katolíkom, o ktorých sa v Cirkvi hovorí malo. Nemyslíte si, že tým otvárate niečo, čo ma zostať skryté?

Práve zakrývanie problémov je to, čo býva kresťanom najviac vyčítané. Aj samotný pápež sa usiluje čo najviac konfrontovať s pravdou, aby tí, ktorí majú byť vernými nasledovníkmi Boha, nimi aj skutočne boli. Téma rozvedených katolíkov je síce citlivá a bolestná, ale aj veľmi naliehavá, nemožno pred ňou zatvárať oči.

Téma rozvedených katolíkov je síce citlivá a bolestná, ale aj veľmi naliehavá, nemožno pred ňou zatvárať oči.Ján Miško

Akým ďalším témam ste sa doteraz venovali?

V edícii doposiaľ vyšlo už 12 tém, spomeňme napríklad umelé oplodnenie, kde sa okrem iného dočítate aj o možnostiach pre neplodné páry, ďalej to bola téma, čo robí katolíka katolíkom, v ktorej sme sa snažili nastaviť zrkadlo aj do vlastných radov, tiež škandalizované križiacke výpravy, otázka uzdravovania rodových koreňov, tajomný svet anjelov a ďalšie.

Aby bol o tuto edíciu záujem počas prvého roka fungovania?

V závere roka 2011 má už Viera do vrecka bezmála 10 000 predplatiteľov a ďalších takmer 2 000 čitateľov si kupuje jednotlivé knižky pravidelne alebo príležitostne cez náš internetový obchod, v kostoloch či v kníhkupectvách.

Mate to nejako štatisticky spracované, či počet záujemcov rástol?

Keďže edícia Viera do vrecka vychádza zatiaľ prvý rok, počet čitateľov stále rastie, čo nás, samozrejme, teší a sme vďační za to, že ľuďom tento projekt aj reálne pomáha. Svedčia o tom mnohé e-maily, listy či telefonáty.

Zaujímajú sa o ňu len katolíci, či je ponúknutá aj iným vierovyznaniam?

Viera do vrecka je určená v prvom rade veriacim, ktorí už majú aspoň všeobecné povedomie o katolíckej viere. Často sa vraví, že mnohí veriaci sú veriacimi len na papieri. Áno, môže to vyznievať tak, že svoje náboženstvo poznajú len z poučiek a nejakého zvyku ísť v nedeľu do kostola. Ambíciou edície Viera do vrecka je rozmeniť tie poučky na drobné, pomôcť veriacim vyargumentovať si postoje Cirkvi nielen v sebe samom, ale možno aj v okruhu ľudí, v ktorom žijú. A cez poznanie svojej viery prežívať osobnejší vzťah s Bohom. Je možné, že si cestu k tejto edícii nájde aj človek iného vierovyznania, obsahu by mal porozumieť každý, pretože nejde o nijaké teologické sumy.

Bude projekt pokračovať ďalej? Čo prinesie v budúcom roku?

Témy pre rok 2012 sú už dané. Môžeme spomenúť aktuálnu tému kresťan a voľby, v ktorej však netreba čakať priame odporúčania, skôr to bude akési zrkadlo dnešnej politickej scéne nielen na Slovensku; veľmi intenzívnou témou sú súkromné zjavenia; na Slovensku stále aktuálna mágia, povery, urieknutia; v ďalšej časti sa budeme zaoberať čoraz rozšírenejším postojom mnohých veriacich, ktorí veria v Boha, ale sú presvedčení, že Cirkev nepotrebujú; mnoho ľudí ešte stále v dobrom spomína na komunizmus, čo bude tiež téma, v ktorej chceme poukázať na skazenosť predchádzajúceho politického systému; z výchovných tém si zasa posvietime na tresty vo výchove detí.

Pripravil Michal Lipiak

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Bosco