Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lekár
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
8. 06. 2018 10:04 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Ambulantní poskytovatelia a komora lekárov odmietajú informácie o možnom kolapse pohotovostí

  • aktualizované 8. júna, 15:13

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje tvrdenie, že od 1. júla 2018 nebude zabezpečená dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre pacientov za nedôvodné.

„Postup a spôsob, kto bude poskytovať ambulantnú pohotovostnú službu od 1. júla je zákonom jednoznačne stanovený. Vyhlásenia o kolapse zabezpečenia APS sú zjavne neprimerané. Táto zdravotná starostlivosť pre pacientov bude zabezpečená aj po 1. júli, a to počas riadnych ordinačných hodín na ambulanciách poskytovateľov a v čase od 16:00 do 22:00 vybranými organizátormi APS,“ ubezpečil zväz v stanovisku.

Nevidia racionálny dôvod

Ako pokračoval, v miestach, v ktorých neboli vybraní organizátori ambulantnej pohotovostnej služby v prvom kole, budú na základe dohody s ministerstvom zdravotníctva až do ukončenia výberových konaní dočasne poverení iní organizátori alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti alebo ústavné zariadenia.

Zväz preto nevidí racionálny dôvod na to, aby boli pacientom i ostatnej verejnosti podsúvané neopodstatnené informácie o ohrození dostupnosti poskytovania ambulantnej pohotovostnej služby.

Zámerom novej legislatívnej úpravy pohotovostnej služby je podľa zväzu okrem zlepšenia a zefektívnenia poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku, pri rešpektovaní súčasných možností slovenského zdravotníctva, i edukácia pacientov vo veciach optimálnych možností, foriem a spôsobov zabezpečenia ochrany zdravia pacientov.

„A to tak v prípadoch, ktoré neohrozujú bezprostredne ich zdravie, ako aj pri vzniku akútnych život ohrozujúcich stavov, ktoré je potrebné riešiť bezprostredne rýchlou zdravotnou pomocou a ústavnou pohotovostnou službou, bez zbytočného zdržiavania závažných stavov v APS,“ dodali ambulantní poskytovatelia.

Zabezpečenie zdravotnej starostlivosti

Hlavná odborníčka pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová a hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová podotkli, že podľa nového zákona bude zdravotná starostlivosť o pacienta pri náhlej zmene zdravotného stavu, ktorá bezprostredne neohrozuje život, alebo základné životné funkcie, adekvátne zabezpečená cestou APS.

„Ide o pokračovanie všeobecnej ambulantnej starostlivosti do 22. hodiny. APS je k dispozícii pre také zdravotné stavy, s ktorými pacient bežne navštívi svojho všeobecného lekára aj počas dňa. Takéto nezávažné stavy nepatria ani na centrálny príjem, ani do ústavnej pohotovostnej služby a už vôbec ich riešenie nepatrí do kompetencie záchrannej zdravotnej služby,“ objasnili.

Podľa hlavných odborníčok nezávažný stav, ktorý vznikne po riadnych ambulantných hodinách, sa môže vyriešiť aj od 16. do 22. hodiny v APS, zväčša však „vydrží“ do začiatku ordinačných hodín.

„Ak však ide o stav, ktorý je taký závažný, že si vyžaduje zásah záchrannej zdravotnej služby, vyšetrenie, alebo ošetrenie v ústavnej pohotovostnej službe, prípadne následnú hospitalizáciu, do starostlivosti APS nepatrí,“ upozornili odborníčky.

Zdravotná starostlivosť o každého jedného pacienta so závažným stavom bude podľa nich adekvátne zabezpečená cestou rýchlej lekárskej pomoci (RLP), rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), ústavnej pohotovostnej služby (ÚPS) alebo centrálneho príjmu (CP) nemocníc, a to počas celých 24 hodín.

„V tomto prípade čas trvania APS nie je podstatný, pretože starostlivosť poskytujú iné, už zmienené subjekty. Pacientovi v ich starostlivosti budú lieky podané, alebo poskytnuté priamo v nemocnici, v rámci ošetrenia. Ak bude pacient hospitalizovaný, potrebné lieky dostane počas hospitalizácie,“ dodali.

Zmeny nebudú na úkor pacienta

Za novou úpravou pohotovostí stojí aj Slovenská lekárska komora (SLK). „Slovenská lekárska komora, ktorá iniciovala a aktívne sa podieľala na legislatívnej zmene lekárskej služby prvej pomoci na APS sa stotožňuje s medializovaným vyhlásením hlavných odborníčok pre všeobecných lekárov a všeobecných lekárov pre deti dorast. Cieľom zavedenia novej právnej úpravy pohotovostí je jednoznačne zracionalizovanie zdravotnej starostlivosti a zabránenie jej zneužívania,“ poznamenali lekári v stanovisku.

Komora lekárov ubezpečila, že zmeny, ktoré v pohotovostiach od júla nastanú, nebudú na úkor pacienta a zdravotná starostlivosť bude naďalej dostupná pre všetkých pacientov.

Slovenská lekárska komora verí, že v súlade s legislatívnou úpravou platnou od spomínaného dátumu bude zabezpečená ambulantná pohotovostná služba vo všetkých pevných bodoch, vrátane tých, v ktorých neboli v prvom kole výberových konaní organizátori APS vybraní.

„Vyjadrenia o kolapse či panike poskytovania zdravotnej starostlivosti od začiatku júla považujeme za iracionálne a predčasné. Nová ambulantná pohotovosť je jednou z výziev na zefektívnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v prospech pacientov i lekárov,“ uzavrela SLK.

Odporúčané články

Zrušenie lekárskej služby prvej pomoci po 22. hodine je podľa odborov nekoncepčné, ministerstvo to odmieta Ambulancie v Námestove sprístupnia zdravotnú starostlivosť, Jurinová požiada o ďalšie eurofondy

Neprehliadnite

Video: Štefan Harabin podal ústavnú sťažnosť na prezidentské voľby Video: Portugalci uhrali v kvalifikácii na ME 2020 druhú remízu, Francúzi a Angličania nezaváhali Sú muži lepšími politickými lídrami? Viac ako polovica žien nesúhlasí s výsledkami prieskumu Farmári protestujú ďalej, vyrážajú na protestnú jazdu na koňoch naprieč Slovenskom Skúšali ste si bicyklom ohriať vodu v rýchlovarnej kanvici? Na Slovensku funguje unikátna elektráreň Samosprávam hrozí zadĺženie, smerácke obedy zadarmo a rekreačné poukazy ich budú stáť milióny eur Foto: Petra Vlhová prevzala od ministra obrany pamätnú medailu, získala aj finačný šek Na Bali zadržali Andreja, ktorý sa pokúšal prepašovať orangutana

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.