Američania majú 1000 zlatých medailí, rekordérom Phelps

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - deviaty deň

RIO DE JANEIRO 14. augusta (WebNoviny.sk) – Spojené štáty americké sa stali prvou a na dlhé obdobie aj poslednou krajinou, ktorá na olympijských hrách získala tisíc zlatých medailí. Míľnik dosiahli Američania po víťazstve ženskej plaveckej polohovej štafety na 4×100 m Kathleen Bakerová, Lilly Kingová, Dana Vollmerová a Simone Manuelová.

OH 2016

Zlatý dohmat Manuelovej vstúpi do americkej športovej histórie. Národný olympijský výbor (USOC), ktorého počty sú napospol akceptované, hoci nie bez výhrad, hlásil na prahu aktuálnych OH v Brazílii 977 zlatých. Podľa niektorých zdrojov majú Američania najvzácnejších kovov menej, podľa iných zasa viac. „Pozoruhodný výsledok umožnila dosiahnuť kultúra športu, ktorá je základným kameňom tímu USA,“ uviedol šéf USOC-u Scott Blackmun.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 9. deň

Prvé americké zlato na OH získal v roku 1896 James Connolly. Nikto nemá viac cenných kovov ako Michael Phelps (23-3-2). Tisícka zlatých bude pre ďalšie krajiny ešte dlhé roky nedostihnuteľná. Žiadna ďalšia totiž nevyhrala viac ako 500 olympijských súťaží. Druhý v poradí, niekdajší Sovietsky zväz, uzavrel svoju bilanciu na hodnote 473. Čína sa terajším tempom nedostane na tisícku pred rokom 2100 a Nemecko vraj sotva pred rokom 2204. „Štyri krajiny od 2. do 5. miesta v historickej bilancii majú dokopy 1004 zlatých medailí,“ pripomína historik Bill Mallon.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael Phelps