Američania zachránili mexickú nádej na futbalové MS 2014

Castillo, Perez
Americký futbalista Edgar Castillo (vpravo) v akcii s Blasom Perezom z Panamy. Foto: SITA, AP

SAN JOSE 16. októbra (WEBNOVINY) – Priamy postup na budúcoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Brazílii si z kvalifikačnej zóny Severnej a strednej Ameriky a karibskej oblasti vybojovali okrem Američanov a Kostaričanov aj Hondurasania.

Šancu na postup má stále aj Mexiko, ktoré čaká medzikontinentálna baráž s Novým Zélandom.

Mexičania môžu hovoriť o veľkom šťastí, že si uchovali nádej na postup do Brazílie. Len sekundy ich delili od vyradenia a prvej neúčasti na MS od roku 1982.

V Kostarike prehrali 1:2 a ich súper v boji o 4. miesto zaručujúce postup do baráže Panama viedla gólom Luisa Tejadu od 83. min nad USA 2:1. V tej chvíli outsider postupoval na záverečný turnaj MS.

Američania sa však dvoma gólmi v nadstavenom čase postarali o to, že 40-tisíc divákom na štadióne Rommela Fernándeza v Panama City zostali oči pre plač.

Najprv v druhej minúte nadstaveného času vyrovnal Graham Zusi a o minútu neskôr strhol víťazstvo na stranu favorita Aron Johansson. Pritom Američania už boli istí víťazi severoamerickej kvalifikácie a v Paname nastúpili bez viacerých hráčov základnej zostavy.

V treťom zápase záverečného kvalifikačného kola zóny CONCACAF remizovala Jamajka s Hondurasom 2:2 a hostia si tým poistili postup na MS 2014.