Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
americká ambasáda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ambasáda Spojených štátov amerických (USA) na Hviezdoslavovom námestí. Foto: archívne, SITA/Michal Burza

Americká ambasáda si zachová svoju bezpečnostnú zónu, bratislavský magistrát jej predĺžil prenájom

  • aktualizované 30. mája 13:45

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci bratislavského magistrátu vo štvrtok jednomyseľne schválili prenájom pozemkov v tesnej blízkosti budovy veľvyslanectva Spojených štátov amerických (USA), ktoré sú označované ako bezpečnostná zóna.

Prenájom je na dobu určitú, na šesť rokov, a ročné nájomné je 481 070 eur, z toho 25 percent získa mestská časť Staré Mesto a 75 percent mesto Bratislava.

Veľvyslanectvo bude oprávnené uplatniť si trojročnú opciu na obnovenie nájomnej zmluvy, avšak iba pod podmienkou, že minimálne dva mesiace pred skončením nájmu preukáže právoplatné stavebné povolenie na výstavbu novej budovy zastupiteľstva Spojených štátov amerických v Slovenskej republike.

Cieľom je mať námestie bez plota

Zmluva na v zásade bezplatný nájom pozemku vypršala ešte v roku 2016. Viacerí poslanci počas diskusie ocenili riešenie dlhodobého problému prenájmu bezpečnostnej zóny, ktoré zdedilo súčasné vedenie mesta.

Chcem veľmi podporiť tento návrh, lebo strácame rok čo rok obrovské peniaze, kvôli propagande bývalého primátora, ktorý sa snažil vzbudiť protizápadné nálady. Jediné, čo sa dosiahlo, je strata pre Bratislavu asi 1,5 milióna eur,“ uviedol poslanec Ján Budaj.

Od konca roka 2016 sa mesto dohodlo s americkou ambasádou, že bude platiť denne za ten plot 1 300 eur, čo ale poslanci dodnes neschválili. Takže dva a pol roka do mesta za ten plot neprúdili peniaze a prišli sme takmer o 1,5 milióna eur. Pre mňa to bola politická hra vtedajšieho zastupiteľstva alebo nejakej skupiny poslancov,“ uviedol po schválení návrhu o prenájme primátor Bratislavy Matúš Vallo. Mesto rokuje s americkou ambasádou o novom sídle veľvyslanectva.

My sa usilujeme, aby za šesť rokov bolo úplne jasné, kde bude ambasáda sídliť. Naším cieľom je mať Hviezdoslavovo námestie bez plota, a myslím, že je to cieľom aj americkej ambasády,“ dodal Vallo.

Ambasáda USA mala mestské pozemky na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici prenajaté od roku 2005. Veľvyslanectvo ešte v roku 2002 prijalo bezpečnostné opatrenia v podobne oplotenia budovy v súvislosti s teroristickým útokmi v New Yorku z 11. septembra 2001. Od roku 2016 sa neustále diskutuje o odstránení oplotenia amerického veľvyslanectva v historickom centra mesta.

Opierajú sa aj o Viedenský dohovor

Existencia bezpečnostnej zóny pred americkou ambasádou sa opiera o Zmluvu o bezpečnostnej zóne medzi Spojenými štátmi americkými a Mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto, o stanovisko Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Viedenský dohovor o diplomatických stykoch.

Slovenská republika, ktorá je zmluvnou stranou dohovoru, je ako prijímací štát povinná uľahčiť výkon funkcií diplomatickej misie a nesie v tomto zmysle aj medzinárodnoprávnu zodpovednosť.

Viedenský dohovor konštatuje, že „prijímajúci štát buď vysielajúcemu štátu uľahčí v súlade so svojimi zákonmi získať miestnosti potrebné pre misiu na svojom území, alebo mu pomôže obstarať umiestnenie misie iným spôsobom“.

Miestnosťami misie sa pritom podľa dohovoru rozumejú budovy alebo časti budov a k nim priľahlé pozemky, bez ohľadu na vlastníctvo, ak sa používajú pre účely misie, vrátane rezidencie šéfa misie.

K téme

Foto: Kresák sa ohradil voči tvrdeniam Matoviča o ŠtB, ako dôkaz predložil dokumenty Židia budú viac navštevovať Slovensko, myslí si Danko a apeluje na doriešenie centra v Jeruzaleme

Neprehliadnite

Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou Teplé počasie sa končí, prudké ochladenie prinesie na Slovensko mrazy a na hory sneh Foto: Výbor vypočúval kandidátov na ústavných sudcov, do parlamentu posunul všetkých záujemcov Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Stíhanie korupcie na Slovensku ostáva žalostné, k zmenám prispela aj kauza Kuciak

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X