Americkí senátori obviňujú zo zodpovednosti za vraždu Chášakdžího saudskoarabského princa

Muhammad bin Salmán
Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán.

WASHINGTON 14. decembra (WebNoviny.sk) – Americkí senátori hlasovali za ukončenie vojenskej podpory Saudskej Arábie vo vojne v Jemene. Rezolúcia prešla v pomere hlasov 56:41. Dokument sa však považuje z prevažnej miery za symbolický a je nepravdepodobné, že by sa stal zákonom.V Snemovni reprezentantov majú totiž väčšinu republikáni.

Senátori tiež jednomyseľne podporili rezolúciu, ktorá viní saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána zo zodpovednosti za vraždu novinára Džamála Chášakdžího.

Saudská Arábia obvinila z októbrovej vraždy novinára viacero osôb, odmietla však, že by čin nariadil korunný princ. Rijád stojí na čele koalície, ktorá od roku 2015 pomáha jemenskej armáde v boji proti šiitským povstalcom podporovaným Iránom.

Spojené štáty už v novembri oznámili, že nebudú viac vo vzduchu dopĺňať palivo saudskoarabským lietadlám pre neustále rastúci počet civilných obetí pri náletoch koalície. Štvrtková rezolúcia by v prípade, že sa stane zákonom, zabránila obnoveniu týchto aktivít.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Džamál ChášakdžíMuhammad bin Salmán