Americkí vojaci testujú solárne stany

Solárny stan
Foto: U.S. Army

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Táto technológia je vyvíjaná s cieľom poskytnúť jednotkám operujúcim v nedostupnom teréne dostatočné množstvo energie na nabíjanie batérií, počítačov a ďalších zariadení bez toho, aby museli používať na jej výrobu benzínové alebo naftové generátory, ktoré sú jednak hlučné, jednak potrebujú palivo, ktoré je pomerne ťažké, náročné na prevoz a potenciálne nebezpečné.

Technológia Flexible Photovoltaics by teda vojakom mala poskytnúť aj v náročných podmienkach dostatok energie pre počítače, prístroje s nočným videním a osobné komunikátory. Jej najväčšia výhoda spočíva v tom, že fotovoltaické články sú zabudované do ľahkého a jednoducho prenosného materiálu, ktorý možno ohýbať a skladať podobne, ako sa skladajú klasické stany. Jej vývoj pokročil už natoľko, že môže byť testovaná „naostro“ v bojových podmienkach a následne by bola zaradená do regulárnej výzbroje.

Zatiaľ je využitá v troch produktoch. TEMPER Fly je prístrešok s plochou 4,5 x 6 metrov, schopný generovať 800 wattov energie, QUADrant je jeho zmenšená verzia, schopná generovať 200 wattov a Power Shade je veľký prístrešok, schopný vyrobiť až 3 kilowatty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom