Amerických plavcov zadržala polícia, vyviedli ich z lietadla

Gunnar Bentz
Americkí plavci Gunnar Bentz (vľavo) a Jack Conger opúšťajú policajnú stanicu. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 18. augusta (WebNoviny.sk) – Dvoch amerických plavcov, ktorých spoločne so slávnejším reprezentačným kolegom Ryanom Lochtem počas olympijských hier v Riu de Janeiro údajne v taxíku prepadli a olúpili, zadržali brazílske úrady na letisku a zabránili im vrátiť sa do USA.

OH 2016

Hovorca Olympijského výboru USA Patrick Sandusky bez ďalších komentárov potvrdil, že Jacka Congera a Gunnara Bentza vyviedli z lietadla. Krátko po zadržaní prišli na letisko zástupcovia amerického veľvyslanectva. Po krátkom vypočúvaní Congera s Bentzom prepustili a vo štvrtok budú pokračovať vo svojich výpovediach.

Lochte je už doma

Ryan Lochte stihol opustiť Brazíliu ešte pred rozhodnutím súdu, že pre vyšetrovanie plavci musia zostať v krajine. Dvanásťnásobný olympijský medailista by mal byť už doma v Severnej Karolíne, čo potvrdil aj jeho otec. Pricestoval už v utorok, ešte pred rozhodnutím brazílskeho súdu odobrať americkým olympionikom cestovné doklady.

„Som šťastný, že je v poriadku. Ozval sa mi hneď po prílete domov. Bola to nešťastná skúsenosť preňho i zvyšných troch. Nepoznám bližšie detaily, boli v taxíku a okradli ich. Najdôležitejšie je, že je v bezpečí a nič sa mu nestalo,“ povedal Lochteho otec.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 13. deň

Polícia nemá zatiaľ dostatok dôkazov, že sa lúpež odohrala

Štvrtý z partie plavcov, ktorých údajne prepadli, James Feigen, je momentálne ešte v Brazílii. Polícia ho chcela zadržať, ale nepodarilo sa jej to. Vo štvrtok však podľa národného olympijského výboru USA (USOC) plánuje vypovedať pred policajným vyšetrovateľom.

Lochte najskôr tvrdil, že po skončení plaveckých súťaží sa cez víkend presúval s kolegami z večierka do olympijskej dediny taxíkom, ktorý zastavili falošní policajti. Neskôr hovoril o prepade na čerpacej stanici. Podľa tejto verzie lupiči so zbraňami plavcom zobrali peniaze i mobilné telefóny.

Brazílska polícia podľa AP nemá zatiaľ dostatok dôkazov, že sa lúpež odohrala. Nenašla ešte ani vodiča taxíka či svedkov. Američania neboli pri vypočúvaní schopní popísať kľúčové detaily incidentu, po ktorom nezavolali políciu. Tá začala konať až po správach v médiách. Jeden z plavcov vo výpovedi priznal, že bol opitý a nepamätá si ani farbu taxíka.

Ochrankári údajne vytiahli zbrane

Pri zákroku proti štvorici amerických plavcov na čele s hviezdnym Ryanom Lochtem využili podľa najnovších informácií pracovníci bezpečnostnej služby ako jeden z vynucovacích prostriedkov aj hrozbu vytiahnutými zbraňami. Zmena v doterajšej verzii, ktorá hovorila o tom, že ochrankári nemierili na športovcov zbraňou, prišla po tom, čo policajti vo štvrtok vypočuli jedného z členov bezpečnostnej služby.

Podľa policajtovej verzie sa plavci – okrem Lochteho aj jeho reprezentační kolegovia Jack Conger, Gunnar Bentz a Jimmy Feigen – v nedeľu ráno približne o 6.00 h zastavili na čerpacej stanici v Barra da Tijuca. Jeden zo športovcov sa pokúsil otvoriť dvere na vonkajšej toalete, ale bola zamknutá. Napriek tomu sa snažili dostať dnu a vylomili dvere. Situáciu išli skontrolovať pracovníci, pričom hneď nato sa na miesto incidentu dostavil aj prvý z dvojice strážcov poriadku na stanici.

V tomto momente sa však nová verzia líši od tej predchádzajúcej, keďže ochrankár v rámci snahy o zachovanie poriadku údajne vytiahol zbraň a namieril ňou na amerických reprezentantov. Jeho kolega prišiel tesne po ňom a tiež vytiahol svoju pistoľ. Predchádzajúca verzia však hovorila o tom, že zbrane sa nepoužili pri celej akcii.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ryan Lochte