Amfiteáter vo Svidníku prešiel obnovou, na komplexnú opravu chcú získať externé finančné zdroje

amfiteáter
Foto: ilustračné, SITA/Ján Viazanička

SVIDNÍK 4. júna (WebNoviny.sk) – Amfiteáter vo Svidníku prechádza v tomto období obnovou. Nevyhnutnou opravou prešla budova, pódium, ale aj sociálne zariadenia. Mesto na tento účel vynaložilo približne 18-tisíc eur. Plánom je komplexná rekonštrukcia, na ktorú chce mesto získať aj externé zdroje.

Vyžaduje si celkovú rekonštrukciu

Svidnícky amfiteáter postavili v roku 1956 a odvtedy sa budova aj jeho okolie dostali do stavu, ktorý si vyžaduje celkovú rekonštrukciu a modernizáciu.

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka mesta Svidník Kristína Tchirová, v lete minulého roka bola mestu Svidník doručená výzva Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na odstránenie najzásadnejších nedostatkov a havarijného stavu toaliet.

Po nástupe nového vedenia v decembri, sme zistili, že sa tak nestalo. Požiadali sme preto o predĺženie lehoty na odstránenie porúch a nedostatkov do 15. mája, tak aby sme stihli prvú z plánovaných akcií – Rusínsky festival,“ uviedla vedúca kancelárie primátorky mesta Erika Červená.

Mestu sa podarilo nedostatky odstrániť

Mestu Svidník sa podarilo nedostatky odstrániť. Opravené boli toalety mimo hlavnej budovy, doplnili tiež vodovodné batérie, priestory vymaľovali, opravili fasádu aj zdroj pitnej vody pre verejnosť.

Po ôsmich rokoch mesto zrealizovalo revíziu elektroinštalácie, požiarnej ochrany a bola tiež prečistená kanalizácia, ktorá v minulosti spôsobovala nepríjemnosti organizátorom akcií a najmä návštevníkom.

Zmenami prešli aj toalety v hlavnej budove amfiteátra, podarilo sa dať do poriadku všetky nefunkčné sociálne zariadenia a odstrániť havarijne stavy.

Chcú získať externé finančné zdroje

Dôležitými úpravami prešlo aj priečelie orchestriska a pódia, ktoré je kompletne vystierkované a vymaľované. Schodiská k pódiu sú tiež opravené a osadili tiež novú travertínovú dlažbu.

Vyspravené bolo pódium, pre lepší komfort účinkujúcich a vymaľovala časť za pódiom. Vymurovali sa nové podporné múriky, vyspravené a vymaľované časti za pódiom i schodiská zo zadnej časti pódia. Náklady na opravu sú zhruba 18 tisíc eur.

Tieto opravy boli na jednej strane nevyhnutné, na strane druhej dlho odkladané, preto sme veľmi radi, že sa z rozpočtu mesta podarilo dať aspoň v nevyhnutnej miere do poriadku kultúrny stánok, ktorý je dejiskom našich festivalov a ďalších zaujímavých akcií. Ak chceme v budúcnosti viac využívať jeden z najkrajších amfiteátrov na Slovensku na organizáciu rôznych podujatí, spríjemniť pobyt v ňom ako účinkujúcim tak aj návštevníkom, je komplexná rekonštrukcia nevyhnutná,“ pripomenula primátora mesta Marcela Ivančová.

Mesto sa preto chce uchádzať aj o externé finančné zdroje. „Aby sme z tohto areálu urobili atraktívnu a modernú multifunkčnú zónu, ktorá má spolu s areálom skanzenu Múzea ukrajinskej kultúry, športovým areálom, blízkym Pamätníkom Sovietskej armády, vojenským múzeom a jeho vonkajšou expozíciou potenciál stať sa turisticky vyhľadávanou komplexnou lokalitou,“ dodala primátorka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom