Amnesty International vyzýva na masívnu záchranu migrantov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti taliansko
Migranti z Afriky cestujú do Európy v strašných podmienkach. Foto: SITA/AP

BRUSEL 22. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzýva európske štáty na spustenie masívnej humanitárnej operácie v Stredozemnom mori po tom, ako sa pri nehodách z uplynulých týždňov zrejme utopilo niekoľko stoviek nelegálnych migrantov smerujúcich do Európy.

V stredajšej správe požaduje mnohonárodné úsilie s nasadením „námorných a leteckých prostriedkov v rozsahu primeranom predvídateľným trendom“ v počte osôb podnikajúcich nebezpečné plavby. Strednou časťou Stredozemného mora sa podľa nej od začiatku roka do apríla preplavilo takmer 21-tisíc migrantov, čo zhruba zodpovedá údajom z minulého roka, oveľa viac ich však zahynulo alebo zmizlo.

Misia EÚ nebola zameraná na záchranu

Lídri EÚ sa majú vo štvrtok problémom zaoberať na mimoriadnom summite v Bruseli, ktorý je súčasťou odozvy na víkendovú nehodu na mori s mimoriadne tragickými následkami. Podľa AI by malo stretnutie zabezpečiť finančnú a logistickú pomoc Taliansku a Malte ako krajinám čeliacim hlavnému náporu, aby mohli posilniť svoje pátracie a záchranné kapacity, kým sa nezačne nová mnohonárodná operácia.

Obrovský počet migrantov, ktorí v poslednom období plavbu neprežili, organizácia pripisuje minuloročnému zastaveniu talianskej námornej operácie Mare Nostrum a nasadeniu pohraničnej misie EÚ nezameriavajúcej sa na zachraňovanie.

Brusel navrhuje posilniť operácie

Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimítris Avramópoulos v pondelok predstavil 10-bodový akčný plán, ktorý má byť odpoveďou na migračnú krízu v Stredomorí po tom, ako v uplynulých dňoch vyvolali znepokojenie nehody lodí so stovkami obetí na životoch.

Podľa zverejnenej tlačovej správy Brusel navrhuje súbor „okamžitých krokov“ vrátane posilnenia príslušných operácií EÚ v Stredomorí, a to po finančnej, ako aj po kompetenčnej stránke. Opatrenia týkajúce sa činnosti spoločných inštitúcií EÚ (Europol, Frontex, EASO, Eurojust) majú posúdiť lídri dvadsaťosmičky na štvrtkovom mimoriadnom summite v Bruseli.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Amnesty International