Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock
2. 06. 2015 15:46 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Analytik: Nemocnice dostavajú peniaze od vlády bez pravidiel

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) dostalo do rozpočtu pre tento rok 30 miliónov eur na kapitálové výdavky. Prešlo päť mesiacov a rezort pridelil viac ako päť miliónov eur na rekonštrukcie štyrom z celkovo 13 svojich fakultných a univerzitných nemocníc.

Stalo sa tak vždy len počas výjazdového rokovania vlády v tom ktorom regióne. Analytik poukazuje na to, že chýbajú pravidlá, čo vedie k podozreniam z netransparentnosti, vidí za tým i politický marketing.

Kapitálové výdavky sú nevyhnutné

Samo ministerstvo na svojom webe tvrdí, že finančná pomoc je potrebná aj preto, že úroveň produktivity nemocníc na Slovensku výrazne ovplyvňuje ich infraštruktúra, ktorá je v niektorých prípadoch zastaraná, priemerný vek nemocničných budov je 42 rokov. Priznáva, že poskytnutie kapitálových výdavkov je nevyhnutné, najmä s dôrazom na kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pacienta.

Ministerstvo však neodpovedalo priamo na otázku, či aj ďalšie nemocnice dostanú finančnú pomoc až na výjazdovom rokovaní vlády v tom ktorom regióne. „Harmonogram poskytovania prípadnej finančnej podpory budeme spresňovať po rozhodnutí o jej udelení, pričom rozhodnutiu predchádza posúdenie a vyhodnotenie aktuálnych potrieb jednotlivých zariadení,“ odkázal hovorca MZ Peter Bubla. Dodal pritom, že dôležitejšie ako termín prideľovania finančnej podpory je to, že peniaze majú k dispozícií a môžu podporiť zdravotnícke zariadenia.

Žiadny harmonogram neexistuje, tvrdí Szalay

Výkonný riaditeľ Health Policy Institute Tomáš Szalay vo vyjadreniach ministerstva číta, že žiaden harmonogram neexistuje, MZ rozhoduje od prípadu k prípadu bez jasných pravidiel a z verejných zdrojov zvýhodňuje vybrané zdravotnícke zariadenia na základe neznámych kritérií. Podľa neho neexistuje zoznam investičných priorít a preto sa nevie, či verejné zdroje boli použité naozaj efektívne a na naozaj najpotrebnejší účel.

„Keďže nejestvujú pravidlá a o prideľovaní podpory sa rozhoduje zatiaľ od výjazdového zasadania po výjazdové zasadanie, je namieste podozrenie, že finančná podpora vybraným nemocniciam má slúžiť predovšetkým ako nástroj politického marketingu,“ uviedol Szalay. Nie je zástancom toho, aby kapitálové výdavky prideľovalo ministerstvo, tvrdí, že to zvádza k rôznym pokušeniam, a ak to už robí, mali by existovať vopred známe a jednoznačné kritéria.

Peniaze ministerstvo pridelilo zatiaľ štyrom nemocniciam, a to Fakultnej nemocnici v Trnave, Trenčíne a v Banskej Bystrici a Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Financie majú smerovať na rekonštrukcie parkovísk, vnútorných priestorov nemocníc, či na prístrojové vybavenie.

Odporúčané články

Skalica chce predať akcie nemocnice za státisíce eur Podozrenie z korupcie bude možné oznámiť aj nemocnici

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X