Podozrenie z korupcie bude možné oznámiť aj nemocnici

Uplatok lekar doktor korupcia
Foto: ilustračné, Thinkstock

KOŠICE . júna (WEBNOVINY) – Prípady podozrenia z korupcie môžu občania nahlásiť nielen na ministerstvo zdravotníctva, ale od pondelka aj na protikorupčnú linku košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach alebo na e-mailovú adresu korupcia@unlp.sk.

Ako v pondelok na tlačovej besede v Košiciach informoval minister zdravotníctva Viliam Čislák, košická nemocnica je prvá, no elektronicky sa budú môcť nahlásiť podozrenia z korupcie v každej štátnej univerzitnej i fakultnej nemocnici. Ide o opatrenia, ktoré sú súčasťou ozdravného plánu nemocníc.

Čislák povedal, že antikorupčné linky začnú v najbližších dňoch fungovať aj v ďalších nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva. Rezort zdravotníctva ponúka možnosť zasielať podnety aj na e-mailovú adresu office@health.gov.sk alebo info@health.gov.sk. Na otázku, či budú vybavované aj nepodpísané podnety, minister reagoval, že podnety, vrátane anonymných, adresované nemocniciam či ministerstvu budú vybavené a ak sa ukáže, že sú opodstatnené, budú ich riešiť orgány činné v trestnom konaní.

„Na ministerstve zdravotníctva máme takúto linku už takmer päť rokov a na políciu sme postúpili deväť podnetov. Niekomu sa môže zdať, že je to nízky počet, ale som presvedčený, že každý jeden pacient, ktorý sa rozhodol podať podnet, posunul tému korupcie v zdravotníctve o výrazný krok vpred,“ povedal minister Čislák. Podľa jeho slov ľudia podajú takéto oznámenie radšej e-mailom ako telefonicky. Riaditeľ UNLP Milan Maďar uviedol, že zriadenie takejto linky vníma ako ďalší ústretový krok smerom k pacientom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viliam Čislák
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR