Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované)

KISKA: Predstavil svoju stranu Za ľudí
Bývalý prezident SR a predseda novej politickej strany Za ľudí Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.
  • aktualizované 17. júna 18:09

BRATISLAVA/BANSKÁ BYSTRICA 17. júna (WebNoviny.sk) – Andrej Kiska v pondelok predstavil svoju novú stranu Za ľudí. Na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici predstavil aj ľudí, ktorí do jeho strany budú patriť.

Sú nimi organizátor zhromaždení Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, primátor Nitry Marek Hattas, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, diplomat a riaditeľ think-tanku Carnegie Europe Tomáš Valášek, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký či Kiskova spolupracovníčka z Kancelárie prezidenta SR Vladimíra Marcinková, ktorá je dcérou starostu Ledeckého.

Program v septembri

Na tlačovej konferencii boli prítomní aj ďalší ľudia, ktorí budú do strany patriť – napríklad primátorky Zvolena a Lučenca Lenka Balkovičová a Alexandra Pivková, hovorca exprezidenta Kisku Roman Krpelan a ďalší. Tí tvoria akýsi prípravný orgán na založenie novej strany.

„Potrebujeme vrátiť Slovensko späť ľuďom. Stojíme tu preto, aby sme spravili všetko pre to, aby sme skutočne vrátili Slovensko späť ľuďom,“ povedal Kiska.

Vo svojom príhovore vyzdvihol úlohu mladých ľudí. Tvrdí, že strana Za ľudí nie je stranou jedného človeka, ale ponúka najlepší tím pre Slovensko zložený z ľudí, ktorí už majú za sebou výsledky a úspechy. Komplexný program chcú predstaviť v septembri na sneme.

Tvrdí, že už teraz na ňom pracuje 72 odborníkov, ktorí sú pripravení pomôcť prevziať zodpovednosť. S programom podľa Kisku pomáha aj expremiérka Iveta Radičová. Podľa Krpelana sa však neuvažuje s jej členstvom v novej strane.

Priority novej strany

Medzi priority strany bude patriť zdravotníctvo, školstvo, ale aj riešenie korupcie, regionálnych rozdielov či sociálne problémy, píšu na stránke www.za-ludi.sk. To potvrdil aj Kiska na tlačovej konferencii. Chcú napríklad zabezpečiť dostatok kvalifikovaných sestier. Druhou veľkou témou je podľa neho spravodlivosť.

Akou známkou (ako v škole) by ste ohodnotili "prezidentovanie" Andreja Kisku?

„Nie je možné, aby o mafii, o ktorej vláda vedela roky, aby sa proti nej začalo konať až vtedy, keď boli zabití dvaja mladí ľudia,“ povedal Kiska. Chcú presadiť zrýchlenie súdov a skutočnú nezávislosť policajnej inšpekcie. Avizujú, že strana bude stredová, ktorá sa bude vyhýbať populistickým vyhláseniam.

Odmietajú osočovať súperov a strašiť ľudí. „Sme presvedčení, že každý človek musí mať rovnaké šance a príležitosti. Je jedno, či je to človek zo Sniny, Dunajskej Stredy či Bratislavy. Je jedno, či je to katolík, žid, dôchodca či mladý,“ pokračoval Kiska.

Kiska dal 180 tisíc eur

Financovanie najmladšieho politického subjektu na Slovensku sa uskutočňuje cez občianske združenie Je nás viac. Na účet združenia bývalý prezident vložil svojich 180-tisíc eur a podotkol, že majú zatiaľ okolo 30-tisíc podporovateľov.

Program predstavia v septembri na sneme, pričom cez leto budú oslovovať a získavať ľudí na Slovensku. Kiska nekonkretizoval, na ktorých ľudí či sociálne skupiny sa strana zameria, ide im o všetkých, ktorým záleží na lepšej budúcnosti Slovenska.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Strana ráta aj s tým, že sa o členstvo v nej budú usilovať i prebehlíci z iných subjektov, ale o členskú základňu sa budú starať krajské a okresné štruktúry. Kiska podotkol, že netúži po tom, aby sa o novú stranu uchádzali „ľudia z veľkej politiky“.

Je spokojný s tými, ktorí teraz pri ňom stoja, lebo je za nimi práca. Na adresu poslankyne Národnej rady SR za OĽaNO Veroniky Remišovej Kiska poznamenal: „Budem rád, keď sa pripojí.“

Zatiaľ bez progresívcov

Kiska predbežne vylúčil koalíciu s Progresívnym Slovenskom (PS) a Spolu. Podľa neho nemožno sa spájať len s nimi, ale o spolupráci treba rokovať aj s OĽaNO, SaS či KDH. Pred budúcoročnými parlamentnými voľbami zároveň upozornil, že Smer je pripravený vládnuť s Kotlebom a bude pripravený vládnuť aj s Harabinom.

Po úvodnom vystúpení Andreja Kisku sa novinárom prihovorili Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, Mária Kolíková a Marek Hattas. V krátkosti predstavili svoje predstavy o práci v oblasti, ktorej sa budú perspektívne venovať.

Šeliga aj Kolíková sa dotkli rezortov vnútra a justície, pričom naznačili potrebu reforiem v súdnictve, prokuratúre a polícii tak, aby „spravodlivosť prichádzala včas“.

Po tlačovej konferencii prítomní novinári mali možnosť absolvovať individuálne rozhovory s predstaviteľmi novej strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Za ľudí - Kiskova politická strana