Archivár spochybnil verziu Kremľa o osude Wallenberga

Wallenberg
Putovná výstava venovaná švédskemu diplomatovi Raoulovi Wallenbergovi, ktorú 20. decembra minulý rok otvorili v Štokholme, odkiaľ smerovala do Maďarska, Nemecka, Ruska, Izraela, USA a Kanady. Foto: SITA/AP

MOSKVA 27. januára (WEBNOVINY) – Bývalý vysokopostavený pracovník ruského archívu KGB uviedol, že videl spis, ktorý by mohol objasniť osud hrdinu holokaustu Raoula Wallenberga. Ruská tajná služba pritom tvrdí, že nemá žiadne dokumenty týkajúce sa švédskeho diplomata, ktorý zachránil v Maďarsku tisíce Židov predtým, než padol do rúk sovietskej KGB.

Sedemdesiatosemročný Anatolij Prokopenko pre tlačovú agentúru AP povedal, že v roku 1991 videl hrubý spis s početnými odkazmi na Wallenberga, ktoré naznačujú, že ho špehovali.„Spis je nesmierne zaujímavý, pretože by umožnil určiť dôvody jeho zatknutia,“ povedal Prokopenko a dodal, že mal pred rokmi len pár minút na to, aby prebehol stovky strán dokumentu.

Podľa jeho názoru mohli Stalinovi agenti Wallenberga podozrievať z tajných kontaktov medzi západnými spojencami a nacistami a chceli sa o týchto konexiách dozvedieť. Keď sa im to nepodarilo, Švédovi do hrobu pomohli, uviedol Prokopenko s odvolaním sa na súkromné rozhovory s príslušníkmi KGB. Dokumenty, ktoré sa prípadu týkali, zničili pravdepodobne ešte v 50-tych rokoch.

Wallenberg ako švédsky diplomat v Maďarsku zachránil 20-tisíc Židov tým, že im vydal švédske cestovné doklady alebo ich presunul na bezpečné miesta. Podarilo sa mu tiež odradiť nacistických dôstojníkov od zmasakrovania 70-tisíc obyvateľov v budapeštianskom gete.

Tridsaťdvaročného Švéda zatkli Sovieti v januári 1945, keď Červená armáda obsadila Budapešť a poslali ho do väzenia v Moskve. Tam v júli 1947 údajne zomrel na infarkt, presné okolnosti jeho smrti však ostávajú dodnes neobjasnené.

V piatok si svet pripomína Medzinárodný deň spomienky na obete holokaustu. Tento rok je venovaný deťom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom