Arktída môže zostať bez ľadu, fotografie šokovali vedcov

Akrtida
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Ľad v Arktickom mori sa topí rekordne rýchlo. Prekonal už aj rekord z roku 2007. Satelitné fotografie zo 16. septembra ukazujú, že ľadová plocha sa zmenšila na 3,4 milióna kilometrov štvorcových.

Informovalo o tom americké Národné stredisko pre snehové a ľadové záznamy (National Snow and Ice Data Center – NSIDC).

Momentálne sme na nepreskúmanom území,“ povedal riaditeľ NSIDC Mark Serreze. „I keď je už dlhšie známe, že sa naša planéta zahrieva, najvýraznejšie to vidíme na Arktíde,“ dodal Serreze a zároveň priznal: „Nikto z nás nebol pripravený na to, ako rýchlo dôjde k týmto zmenám.

Arktický ľad výrazne ovplyvňuje klímu na Zemi. Masívne topenie ľadu môže priniesť viac vlhkosti a oteplenie.

Čo sa stane v Arktíde, nezostane len v Arktíde,“ uviedol klimatický vedec Dan Lashof. Podľa neho bude tropický vzduch prenikať viac na sever a studený front zase hlbšie na juh. Tieto zmeny budú mať za následok ďalšie prejavy extrémneho počasia.

Politici sa musia zobudiť, tempo topenia ľadu je skutočne ohromujúce,“ reagoval správu NSDIC Bob Ward z londýnskej Školy ekonómie a politických vied.

Klimatické modely NSDIC ukazujú, že Arktída by mohla byť bez ľadu už v roku 2050. To by mohlo mať na planétu fatálne dopady.

Informácie pochádzajú z agentúr AP a Reuters.

Arktida
Foto: SITA/AP
Arktida
Foto: SITA/AP
Arktida
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom