Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spartan
Foto: flickr.com
29. decembra 2012 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Armáda nekúpi Spartanov, ktoré pred rokmi vysúťažila

Glvač
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 29. decembra januára (WEBNOVINY) – Situácia s technikou dopravného armádneho letectva nie je dobrá, v súčasnosti využívanému lietadlu An-26 sa končí technický život v roku 2014.

Potom sa mala taktická vzdušná mobilita armády riešiť obstaraním dvoch až štyroch nových stredných taktických dopravných lietadiel na úrovni C-27 Spartan, ktoré rezort obrany vysúťažil ešte v roku 2008. V najbližšom období sa však jeho obstaranie neplánuje.

„Toho Spartana asi aj z hľadiska možnej kúpy a obstarania treba vidieť v nejakom širšom kontexte a budeme sa o tom baviť, keď by sme na to vedeli nájsť nejaký iný model financovania formou investície výrobcu do nášho závodu a podobne,“ povedal pre agentúru SITA minister obrany Martin Glváč.

Okrem toho mali majú vzdušnú mobilitu rezortu zabezpečovať malé dopravné lietadlá typu L-410.

V súčasnosti sa vedú rokovania s našimi západnými susedmi o možnej výmene dvoch motorov pre lietadlá L-410 T zo Slovenska za dve motory pre lietadlá AN-26 L-410 E-20 od českej armády výroby.

„My im dáme staré L-410, to by sme vyriešili, na to sme našli finančné prostriedky,“ dodal Glváč. A tiež s českou stranou (AČR) rokujeme o tom, že za naše 2 motory z lietadla L-410 dostaneme 1 motor na lietadlo An-26.

Ďalšou možnosťou, ako riešiť leteckú dopravu vojakov a techniky, je prenajímanie dopravných kapacít od spoločných vojenských agentúr alebo dopravných spoločností. Tento spôsob v súčasnosti využíva aj rezort obrany, pričom na časti trasy do Afganistanu ju dostáva prakticky zadarmo od americkej strany. Celkové riešenie vzdušnej dopravy pomocou prenajímania leteckých kapacít sa však ministrovi nepozdáva ako najlepšie riešenie. „Je to málo operatívne, náročné na zabezpečenie,“ dodal Glváč.

Slovensko by mohlo nové dopravné lietadlá obstarať aj spoločne s inými štátmi, keďže pri nákupe viacerých strojov zvyčajne ide cena výrazne dole. „Je to dobrý ekonomický ťah, ale museli by sme povedať s kým a ako,“ pripúšťa Glváč. Zároveň však upozorňuje, že naši najbližší susedia už majú túto otázku vyriešenú.

Odporúčané články

Ministerstvo obrany chce začať budovať aktívne zálohy Počas Ficovej vlády ostane slovenská misia na Cypre rovnaká

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...