Austráliu naďalej sužujú extrémy počasia, po požiaroch prišli búrky, záplavy aj krupobitie

Lesné požiare, Austrália
Juhovýchod Austrálie bojuje s bezprecedentnými požiarmi, ktorých šírenie podporujú rekordné teploty a sucho. Foto: Glen Morey via AP.

Požiarmi sužovaná Austrália sa musí vysporiadať už aj s extrémnym počasím. Mestá v krajine zasiahli v ostatných dňoch búrky, krupobitie, záplavy či dokonca aj prašné búrky.

Hlavné mesto Canberra sa v pondelok muselo potýkať s krupobitím, ktoré tam spôsobilo škody na verejných budovách, podnikoch, domoch a autách. V niektorých predmestiach viedlo k výpadkom elektriny, vyvracalo stromy a spôsobilo náhle záplavy. Dvaja ľudia utrpeli zranenia.

Krúpy padali aj v nedeľu v druhom najväčšom meste Austrálie, Melbourne. Krupobitie by sa tam malo podľa predpovedí meteorológov ešte vrátiť.

Vyčíňal vietor, búrky i záplavy

V štáte Nový Južný Wales vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 107 kilometrov za hodinu, vytvoril 300-kilometrov široký oblak prachu. Ten podľa miestnych médií zahalil suchom sužované mestá Dubbo, Broken Hill, Nyngan a Parkes. Väčšina prachu pochádza z ornej pôdy z fariem v štáte.

Neobyčajne silné búrky cez víkend zase v mestách Brisbane a Gold Coast v štáte Queensland spôsobili náhle záplavy.

Dážď niektoré požiare nezastavil

Hoci dažde pomohli zmenšiť hrozbu lesných požiarov, desiatky ich v krajine naďalej horia. V Novom Južnom Walese a štáte Viktória boli zrážky nápomocné, no nepodarilo sa im pomôcť uhasiť veľké požiare.

Úrady varujú, že nebezpečenstvo ohňa tento týždeň znova vzrastie. Dôvodom budú stúpajúce teploty a suché podmienky.

Lesné požiare si od septembra vyžiadali v Austrálii najmenej 28 životov, zničili viac ako 2 600 domovov a spálili viac ako 10,4 milióna hektárov územia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom