Ivan Jakeš finišuje s prípravami na Rely Dakar

Jakes
Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš Foto: SITA

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš je v záverečnej fáze prípravy na budúcoročné preteky Rely Dakar, ktoré sa od 5. do 20. januára 2013 uskutočnia v Peru, Argentíne a Čile.

Rodák z Myjavy by sa mal v Južnej Amerike zúčastniť na najprestížnejšom rely podujatia s ďalšími Slovákmi. Zatiaľ je známa okrem neho len účasť slovenských motocyklových reprezentantov Jána Zaťka, Dušana Čipku a Štefana Svitka.

V ostatných motoristických kategóriách (automobily, kamióny, štvorkolky) by malo padnúť rozhodnutie o nomináciách do konca októbra. Šancu na účasť majú Slováci aj v štvorkolkách. Vzhľadom na to, že organizátori Rely Dakar 2013 neuznali prihlášku žiadnemu nováčikovi, predstaví sa na podujatí spomedzi motocyklistov spod Tatier tá istá zostava ako v tomto roku.

Moja príprava je v konečnej fáze. V piatok odchádzam na dva týždne do Tuniska, kde už budem len dolaďovať formu,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA slovenský rekordman v počte účastí na Rely Dakar Ivan Jakeš.

Tridsaťosemročný rodák z Myjavy bude jazdiť na motorke KTM 450 Rally Replica.

Mal by som ju dostať v utorok alebo neskôr počas tohto týždňa,“ prezradil päťnásobný účastník dakarskej rely.

Rád by dokončil preteky

Jakeš
Foto: SITA/Marián Peiger

Ivan Jakeš v ročníku 2012 pre technické problémy preteky nedokončil.

Jeho najlepším umiestnením v januári tohto roka bolo 14. miesto v 3. etape.

Jakeš z piatich účastí prišiel do cieľa iba raz, keď v roku 2009 obsadil v konečnom poradí 43. priečku a je po Katriňákovi druhým slovenským pretekárom v histórii, ktorý úspešne došiel do cieľa najťažšej motocyklovej súťaže na svete.

Už by som rád opäť dokončil preteky. Prestal som vymýšľať, nechcem nič riskovať, preto budem robiť iba overené veci. Nechcem experimentovať, aby sa mi to v rozhodujúcich chvíľach nevypomstilo,“ uviedol pre agentúru SITA Jakeš a dodal: „Viem, že budem potrebovať aj šťastie, každopádne, neplánujem nijako špekulovať, pretože si veľmi želám konečne znova prísť do cieľa.“

Treba si vážiť každý úspech

V tohtoročnej edícii Rely Dakar dosiahol Štefan Svitko historicky najlepšie umiestnenie slovenského jazdca na podujatí, keď v Južnej Amerike obsadil napriek svalovému zraneniu ramena celkové 5. miesto. Dušana Čipku klasifikovali medzi motocyklistami na 75. mieste.

Okrem Svitka s Jakešom sa budú na motocykloch v januári 2013 po Peru, Argentíne a Čile preháňať aj minuloroční účastníci motocyklovej časti podujatia Ján Zaťko a Dušan Čipka. Jakeš účasť ďalších Slovákov nevníma ako rivalitu.

Kdeže, veď každý, kto takéto preteky absolvuje, získa veľkú skúsenosť. Čím viac Slovákov bude na Dakare štartovať, tým viac bude toto podujatie prezentované. V prípade úspechov sa o nás bude hovoriť, to je najlepšia reklama. Netreba zabúdať, že na Slovensku máme aj iné podujatia než futbalové či hokejové. Treba si vážiť úspech každého nášho športovca a pozorne ho sledovať. Takže, nie, nejde o rivalitu. Úspech doprajem každému,“ dodal Ivan Jakeš.

Rely Dakar sa v roku 2013 premiérovo začne v Peru, finiš bude mať v Čile. Účastníci sa počas tradičného púštneho dobrodružstva dostanú cez Andy aj do Argentíny. Peru, Argentína a Čile ponúknu Dakaru odlišnú výzvu v podobe Pacifického pobrežia, dún Atakamy a pohoria Andy. Na jazdcov čaká v termíne od 5. do 20. januára 14 etáp s jediným voľným dňom. Štartovať sa bude z Limy, cieľ bude v Santiagu, súťažiaci medzitým prejdú viac ako 8000 kilometrov.

Pôjde už o 34. ročník Rely Dakar a piaty za sebou v Južnej Amerike. Súťaž sa dlho odohrávala prevažne v Afrike, pre bezpečnostné riziká sa však od roku 2009 koná na inom kontinente.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan JakešŠtefan Svitko