Jan Kopecký zvíťazil na International Rally of Queensland

Jan Kopecký/Pavel Dresler suverénne vedú aj v celkovom hodnotení APRC. Foto: ŠKODA AUTO

BRATISLAVA 23. júna (WBN/PR) – Jan Kopecký zdvihol v Austrálii so žiariacim úsmevom nad hlavu pohár pre víťaza. Majster Európy bezchybným výkonom na International Rally of Queensland vybojoval pre tím ŠKODA MRF tretie víťazstvo v tomto ročníku Ázijsko-pacifických majstrovstiev (APRC). Český jazdec sa navyše dostal do vedenia aj v celkovom hodnotení APRC. ŠKODA si tiež upevnila vedúcu pozíciu v hodnotení značiek a je na najlepšej ceste k úspešnej obhajobe titulu. Približne o 16 000 kilometrov ďalej na západ triumfoval s vozidlom ŠKODA Fabia Super 2000 belgický jazdec Freddy Loix na majstrovstvách Európy FIA v Belgicku.

„Úspech v Austrálii nás napĺňa šťastím, pretože to bola veľmi ťažká rally. Po nočnom daždi boli trate extrémne klzké. Navyše som v nedeľu na trať išiel ako prvý a niekoľkokrát som musel zastavovať kvôli kravám, ktoré stáli na v ceste. K tunajšej prekrásnej prírode to jednoducho patrí,“ hovorí Kopecký. Aj napriek časovej strate prišiel na svojej prvej súťaži v Austrálii s navigátorom Pavlom Dreslerom po pätnástich rýchlostných skúškach do cieľa o 1:09,3 minúty pred domácou posádkou Scott Padder / Dale Moscatt.

Vďaka pevným nervom získal tridsaťdvaročný Kopecký zaslúžene tiež FIA Pacific Cup. Pre značku ŠKODA to bol na International Rally of Queensland už tretí úspech v rade. V roku 2012 tu triumfoval Austrálčan Chris Atkinson vo vozidle Fabia Super 2000, v roku 2013 zvíťazil Fín Esapekka Lappi. Po úspechu v Austrálii vyhrala ŠKODA vždy aj majstrovský titul v tomto prestížnom seriáli. A Kopecký má všetky predpoklady, aby v tejto sérii úspechov pokračoval. Po troch súťažiach v pre neho nových majstrovstvách RPMN má český pilot na konte dve víťazstvá, jedno druhé miesto a suverénne vedie celkové hodnotenie pred svojim tímovým kolegom Gauravom Gillom z Indie.

Obhajca titulu s navigátorom Glennom Macneallom z Nového Zélandu dominoval v prvých troch rýchlostných skúškach. Potom však skĺzol z cesty a musel súťaž vzdať. „Bolo to extrémne horké. Prišli sme kvôli tomu o miesto na stupňoch víťazov aj o dôležité body v boji o titul. Mrzí ma to hlavne kvôli nášmu tímu,“ hovorí Gill, ktorý vyhral úvodné preteky série APRC na Novom Zélande. Čínska posádka Jun Xu a Sheng Liu v ďalšom vozidle ŠKODA Fabia Super 2000 prišla na piatom mieste. Nasledujúce preteky APRC sa uskutočnia od 15. do 17. augusta v Malajzii.

V 10 z 15 hodnotených rýchlostných skúšok na International Rally of Queensland dosiahli piloti vozidiel ŠKODA najlepšie časy. Obhajca titulu Gaurav Gill dosiahol najlepší čas trikrát, Kopecký sedemkrát.

Päť víťazstiev pre značku ŠKODA v Ypres Rally za sebou

Rekordné víťazstvo pre značku ŠKODA na jubilejnej Ypres Rally. Prvýkrát v päťdesiatročnej histórii tejto asfaltovej súťaže v okolí západoflámskeho mesta Ypres vyhrala jedna značka už piatykrát v rade. Freddy Loix, podporovaný belgickým importérom značky ŠKODA, vyhral túto klasickú rally po deviaty raz vo svojej kariére, čo tiež predstavuje rekord. Sepp Wiegand a Frank Christian z tímu ŠKODA AUTO Deutschland tretím miestom dosiahli v tohtoročnej sezóne druhé pódiové umiestnenie a postúpili na druhé miesto celkového hodnotenia majstrovstiev Európy (ERC). Rovnaký počet bodov má aj írsko-britská posádka Craig Breen / Scott Martin.