ŠKODA Fabia dokáže jazdiť aj so spotrebou iba 2,6 l/100 km

Bez názvu
Foto: ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o.

BRATISLAVA 23. septembra (WBN/PR) – ŠKODA Fabia je víťazným vozidlom 32. ročníka súťaže ŠKODA Economy Run 2013. So spotrebou iba 2,6 l/100 km dosiahla posádka Marek Tribula a Martin Kadlec vo vozidle ŠKODA Fabia najnižšiu priemernú spotrebu spomedzi všetkých účastníkov súťaže o čo najúspornejšiu jazdu. Dosiahnutá spotreba zodpovedá emisii iba 60,58 g CO2/km.

ŠKODA Economy Run opäť preukázala, ako šetrne a s akou nízkou hodnotou emisií možno jazdiť s vozidlami značky ŠKODA,“ hovorí Roman Havlásek, riaditeľ súťaže a vedúci Servisných služieb ŠKODA AUTO. „Blahoželáme víťazom Markovi Tribulovi a Martinovi Kadlecovi k špičkovej spotrebe iba 2,6 l/100 km. Výsledky dosiahnuté v súťaži Economy Run už niekoľko rokov ukazujú obrovskú hospodárnosť celej našej modelovej palety,“ hovorí Havlásek.

ŠKODA je oficiálnym partnerom súťaže ŠKODA Economy Run, ktorá je určená len pre vozidlá značky ŠKODA. Štart a cieľ 309 km dlhej trate bol v meste Kosmonosy, v blízkosti sídla spoločnosti v Mladej Boleslavi. Etapovým cieľom bol výrobný závod spoločnosti ŠKODA AUTO v Kvasinách.

Na štart nastúpilo 65 posádok z Českej republiky, Poľska, Ruska a Slovenska. Technický priebeh akcie, prípravu a kontrolu účastníckych vozidiel zabezpečili Servisné služby ŠKODA AUTO. Potrebné servisné úkony boli vykonané v Servisnom tréningovom centre spoločnosti ŠKODA v meste Kosmonosy.

Economy Run 2013 sa hodnotila v 5 triedach v závislosti od objemu motora a typu paliva. Okrem kategórie „Media“, určenej pre novinárov, boli opäť vypísané kategórie „Historic“ a „Handy“. Výsledky sa hodnotia podľa najnižšej emisie CO2 na základe celkovej spotreby vozidla. Okrem toho sa hodnotí aj dosiahnutá priemerná rýchlosť a rozdiel medzi skutočnou a normovanou spotrebou. Pri rovnakej spotrebe a hodnote emisií CO2 rozhoduje vyššia priemerná rýchlosť, resp. väčší zdvihový objem.

Priaznivé výsledky súťaže ŠKODA Economy Run sú dôkazom vysokej hospodárnosti modelovej palety značky ŠKODA. Automobilka intenzívne pracuje na ďalšom znižovaní spotreby paliva a emisií CO2 svojich vozidlách. Na tomto poli vynikajú najmä modely ŠKODA GreenLine. S výnimkou modelovej rady ŠKODA Citigo, ktorá sa ponúka aj v úspornom variante s pohonom na zemný plyn, ponúka ŠKODA pre každý zo svojich modelových radov variant GreenLine. Ten zahŕňa systém štart-stop, rekuperáciu brzdnej energie, pneumatiky so zníženým valivým odporom, špecifické úpravy pre zlepšenie aerodynamiky a zníženú hmotnosť. Na autosalóne IAA vo Frankfurte predstavila česká automobilka prvýkrát ekologickú verziu GreenLine novej generácie modelu ŠKODA Octavia, ktorá spotrebuje 3,3 litra nafty na 100 km a dosahuje hodnotu emisií 87g CO2/km.

V auguste 2013 sa rakúskemu majstrovi v úspornej jazde Gerhardovi Plattnerovi podarila mimoriadna rekordná jazda s vozidlom Citigo CNG. S priemernou spotrebou 2,39 kg zemného plynu na 100 km a hodnotou emisií 65g CO2/km prešiel z Talianska do švédskeho Štokholmu. Na celú trať s dĺžkou 2 619 km mu stačilo palivo v hodnote 81,25 eur.

Všetky výsledky ŠKODA Economy Run 2013 nájdete na internetových stránkach www.economyrun.cz (iba v češtine).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Škoda Auto