Axl Rose nechce byť v Rock'n'rollovej sieni slávy

Axl Rose
Spevák Guns N' Roses Axl Rose počas koncertu skupiny v Londýne v októbri 2010. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Líder americkej skupiny Guns N‘ Roses Axl Rose sa nezúčastní na uvedení kapely do Rock’n’rollovej siene slávy. Zároveň nechce, aby ho do siene v sobotu 14. apríla v Clevelande zaradili v jeho neprítomnosti.

Informoval o tom v stredu prostredníctvom dlhého otvoreného listu, ktorý poslal denníku Los Angeles Times. „So všetkým rešpektom odmietam zaradenie do Rock’n’rollovej siene slávy ako člen Guns N‘ Roses. Odmietam byť takto poctený v mojej neprítomnosti. Je to moje osobné rozhodnutie. Určite tým nechcem nikoho sklamať, najmä mojich fanúšikov,“ napísal 50-ročný spevák.

Axl Rose v otvorenom liste okrem iného poznamenal, že si vie predstaviť postaviť sa na jeden stage len s dvoma originálnymi členmi skupiny – Izzym Stradlinom a Duffom McKaganom. Úplné znenie otvoreného listu je dostupné napríklad na webstránke rollingstone.com.

„Je nám ľúto, že sa Axl na uvedení osobne nezúčastní,“ reagovala v stredu večer Nadácia Rock’n’rollovej siene slávy. Okrem Guns N‘ Roses do nej v sobotu uvedú aj ďalšie americké skupiny Beastie Boys a Red Hot Chili Peppers, anglickú formáciu Faces, britského speváka Donovana a zosnulú americkú skladateľku a speváčku Lauru Nyro.

Guns N‘ Roses,
Axl rose
Foto: SITA

ktorí vznikli v roku 1985, zažili svoju najväčšiu slávu po vydaní debutovej nahrávky Appetite for Destruction (1987) s hitmi ako Welcome to the Jungle, Sweet Child o‘ Mine a Paradise City. V tom čase zostavu skupiny tvorili: Axl Rose, Izzy Stradlin, Slash, Duff McKagan a Steven Adler. Čakanie na ďalší album fanúšikom spríjemnili vydaním EP nahrávky G N‘ R Lies (1988), ktorá obsahovala napríklad piesne Patience či One in a Million.

Kapela na úspech prvého albumu nadviazala v roku 1991 štúdiovkami Use Your Illusion I a Use Your Illusion II, ktoré vyšli v ten istý deň. Žánrovo pestré nahrávky obsahovali single You Could Be Mine, Don’t Cry, Live and Let Die, November Rain, Knockin‘ on Heaven’s Door, Civil War a Estranged.

Členovia formácie, predovšetkým spevák Axl Rose a gitarista Slash, sa však čoraz viac hádali a nenahrávali nové skladby. V roku 1993 ešte vydali album coververzií The Spaghetti Incident? a v argentínskom Buenos Aires odohrali posledný koncert v najslávnejšej zostave.

https://www.youtube.com/watch?v=IvAePkOVSNY

Slash z kapely odišiel v roku 1996, basgitarista Duff McKagan ho nasledoval o rok neskôr. V rokoch 1994 až 1998 mala skupina prestávku, pričom prvé koncerty po nej odohrala až v roku 2001. Guns N‘ Roses na čele s Roseom síce koncertovali, no nový originálny materiál vydali napokon až po sedemnástich rokoch, keď na trh uviedli štúdiovku Chinese Democracy (2008). Tento rok v januári hudobníci potvrdili, že už pracujú na jej nasledovníkovi.

V piatok 13. júla sa skupina po prvý raz predstaví naživo na Slovensku, na letisku v Piešťanoch v rámci bonusového dňa festivalu Topfest. Osemčlenná kapela na Slovensku vystúpi v zložení: Axl Rose (spev), Dizzy Reed (klávesy, piano, perkusie, vokály), Tommy Stinson (basgitara, vokály), Chris Pitman (klávesy, vokály), Richard Fortus (rytmická gitara), Ron „Bumblefoot“ Thal (sólová gitara), Frank Ferrer (bicie nástroje) a DJ Ashba (sólová gitara).

Informácie zverejnili webové stránky billboard.com a people.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Axl RoseRed Hot Chili Peppers