Až tretina Slovákov si pri inštalovaní aplikácie do telefónu nechráni osobné údaje

Mobil, telefón, aplikácia
Foto: ilustračné, Getty images

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) – Až 36 % Slovákov pri inštalácii aplikácií do svojho smartfónu nedbá o ochranu osobných údajov a citlivých dát a aplikáciám k nim nijakým spôsobom neobmedzuje prístup.

Európsky priemer sa pohybuje na úrovni 28 %. Vyplýva to z analýzy Európskeho štatistického úradu Eurostat, o ktorom informovala ČSOB.

Najzraniteľnejší sú starší ľudia

Výsledky potvrdili, že miera opatrnosti je vyššia so stupňom dosiahnutého vzdelania. „V priemere až 40 % používateľov telefónov s nižším vzdelaním uviedlo, že nikdy aplikácii neobmedzilo prístup k citlivým a osobným údajom. V prípade respondentov so stredným vzdelaním to bolo 37 % a v prípade vysokoškolákov 32 % oslovených,“ doplnila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Spomedzi mladých do 15 rokov si dáta nechráni 36 % opýtaných. V prípade generácie do 24 rokov je to 34 %. Ako najzraniteľnejšia sa ukázala generácia nad 65 rokov, v rámci ktorej si dáta nechráni 39 % opýtaných.

Štvrtina nevedela reagovať pri napadnutí vírusom

„Na prístup k smartfónu a mieru zabezpečenia pri jeho využívaní sme sa pýtali mladých v rámci testovania ich tzv. digitálnej gramotnosti. Zhruba štvrtina opýtaných nevedela správne zareagovať, čo robiť v prípade, ak na nich vyskočí v smartfóne reklama, že sa v ich zariadení vyskytol nebezpečný vírus, ktorý je nutné okamžite odstrániť. Podobne asi štvrtina študentov nevedela, ako si môže svoj smartfón uchrániť pred hackermi,“ dodala Jamborová.

V rámci EÚ sú najmenej opatrní Česi a Bulhari, kde až 67 %, resp. 49 % používateľov smartfónov aplikáciám nikdy neobmedzila takýto prístup. Naopak, najväčší pozor si dávajú Francúzi a Nemci, spomedzi ktorých nikdy neobmedzilo prístup k dátam len 10 %, resp. 16 % používateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat