Eva Babitzová: Politici by mali upokojovať národ, vláda to nerobí

Eva Babitzová
Predsedníčka strany Šanca Eva Babitzová. Foto: Šanca

Aký je váš pohľad na migračnú krízu?

Migrantská kríza nemá jednoduché riešenie. Nedá sa vyriešiť zo dňa na deň.

Ako vnímate postoj Slovenska?

Ako manažér by som na Slovensku riešila situáciu jednoduchými krokmi. V prvom rade by som upokojila obyvateľov. Ľudia sa na Slovensku boja, čo je legitímne, pretože nemajú informácie. Nikto sa však pred nich nepostavil a nepovedal im, ako krízu zvládneme. Očakávala by som od vlády, že sa postaví pred ľudí, upokojí ich, poskytne im informácie. Očakávala by som, že povie, koľko utečencov dokážeme prijať, aké máme kapacity, vyčlení na to peniaze. Máme 24 000 policajtov, bezpečnosť zabezpečíme takto, preverenie utečencov zabezpečíme takto. Upokojím národ.

My zatiaľ na Slovensku utečencov nemáme. A zrejme k nám ani prísť nechcú.

Robert Fico sa postavil pred ľudí a povedal, že sme proti kvótam. To nie je žiadne riešenie.

Ale ani kvóty nie sú riešenie.

Berieme od EÚ desať rokov veľké peniaze a keď potrebuje, aby sme s ňou kooperovali a podieľali sa na riešení krízy, my povieme, že nechceme. V tejto chvíli únia chce, aby sme povedali, že sme pripravení prijať 2000 – 3000 ľudí.

Vláda vyjadrila pripravenosť prijať rakúskych azylantov a sýrskych kresťanov.

Vláda neupokojuje národ. Premiér v prejave povie, že nie je schopný si poradiť ani s rómskou menšinou, čo odo mňa chcete s utečencami? Hovorí, že k nám môžu prísť teroristi. To je postoj predsedu vlády. Nečudujem sa preto ľuďom, že sa boja. To sú argumenty vlády, ktorá má skontrolovať prichádzajúcich ľudí a vylúčiť teroristov. Vláda straší ľudí a vytvára paniku, pretože vládnej strane niekoľko mesiacov pred voľbami vyhovujú vystrašení obyvatelia. Už to však zachádza priďaleko. Ja som vystrašená z toho, čo robia naši politici a nie z utečencov. Som vystrašená z toho ako rokujeme s EÚ a že sa môžeme ocitnúť v izolácii. Máme vládu, ktorá neponúka riešenie. Chcem počuť normálne praktické riešenia, nie politikov, ktorí prikladajú polienka do ohňa pod vznikajúcu paniku. V národe v strachu zavláda xenofóbna nálada, ktorá spôsobuje tvrdenia, že pápež nevie, čo hovorí.

Z čoho vychádzate, že na Slovensku je xenofóbna nálada. Z diskusií na internete?

Z diskusií na internete, zo stretnutí s ľuďmi. Chodíme po Slovensku a ľudia sa boja.

Strach je jedna vec a xenofóbia druhá.

Ide to v tejto chvíli ruka v ruke, pretože im nikto nepovedal, že nie každý utečenec je terorista. Premiér tvrdí opak. Bojíme sa teroristov. Zodpovedná vláda sa má postaviť pred ľudí a povedať, ako situáciu ide riešiť. Má vysvetliť ľuďom, že panika je zbytočná, pretože na Slovensko sa nerútia tisíce utečencov. Povedať, že v tejto chvíli sme schopní poskytnúť to, čo od nás únia chce, teda, aby sme ich prechodne ubytovali. Je našou povinnosťou zachovať sa ako normálna plnohodnotná členská krajina EÚ a utečencov prijať. Chcela by som, aby politici prezreli naše kapacity a povedali, že odmietame kvóty, pretože sa nám tento spôsob nepáči, ale prijmeme 3000 – 5000 ľudí, pre ktorých vieme nájsť primerané kapacity. To je normálny postoj.

Čiže vláda zlyhala?

V čase krízy vidno, že politická reprezentácia zlyháva. Počas 3,5 roka sme mohli kritizovať podľa našich pocitov a názorov. Teraz však vidno úplne hmatateľne, na faktoch a výsledkoch, že politici zlyhávajú. Ľudia sú v panike. Nejde však len o vládu. Opozícia, ktorá v tomto volebnom období dokázala zvolať 24 krát mimoriadne zasadnutie parlamentu, v čase, keď potrebujeme mať jasný politický postoj, NR SR nezvoláva, lebo sa opoziční politici boja predstúpiť pred ľudí a povedať, že treba hľadať praktické riešenia. Strkajú hlavu do piesku, pretože sa boja, že prídu o voličov. Neviem kedy sa to stalo, ale všetky strany začali súťažiť o Kotlebovho voliča. Prečo nikto nepovie, aby sme bola slušná krajina, že Slovensko vie pomôcť, chce byť súčasťou EÚ?

Nie je to celkom tak, pretože utečenecká kríza bude tento týždeň prvý bod rokovania riadnej schôdze NR SR. S iniciatívou vyšla opozícia.

Myslím si, že v auguste, keď národ prepadal panike, a videli sme, že vláda to nevie riešiť, mala opozícia nahlas povedať, ako si predstavuje riešenie. Parlament mohol zaviazať vládu, ako sa má postaviť ku kvótam. Opozícia zvolala množstvo schôdzí na odvolávanie smeráckych politikov, aby sa dostala do médií. Mediálny priestor si vynucovala nočnými rokovaniami a vykrikovaním, či slovníkom, ktorý do parlamentu nepatrí. Teraz, keď je kríza, národ je v panike a vláda nekoná tak, ako by mala, opozícia mimoriadnu schôdzu nezvolá. Nikto nahlas nechce povedať, že situácia s utečencami je taká, že už sú v Európe. A že Slovensko by malo prijať nejaký počet utečencov, pričom vláda vie zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov. Politici sa schovali. Národ prepadá panike. V médiách sa šíria absurdnosti. Kde je zodpovednosť politikov? Utečenci sú vážna téma a nemala by padnúť za obeť tomu, že sme niekoľko mesiacov pred voľbami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva BabitzováRobert Fico
Firmy a inštitúcie Šanca