Bajčičák nad 19. miestom v Osle nejasá

Bajčičák

OSLO 1. marca (WEBNOVINY) – Víťazom pretekov mužov v behu na lyžiach na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle sa stal 27-ročný Fín Matti Heikkinen. Okruh so skutočnou dĺžkou 15 540 m a celkovým prevýšením 567 m zvládol za 38:14,7 min a bol o 13,3 s rýchlejší ako strieborný Nór Eldar Rönning. Bronz takisto zostáva v Nórsku zásluhou Martina Johnsruda Sundbyho.

Z dvojice Slovákov v 77-člennom štartovom poli bol lepší Martin Bajčičák, ktorý obsadil slušné 19. miesto. Za víťazným Heikkinenom zaostal o 1:56,8 min. Ivana Bátoryho klasifikovali na 43. priečke.

Famózny záver

Preteky najrýchlejšie rozbehol domáci Nór Eldar Rönning, ktorý už na prvom medzičase po dvoch kilometroch ukazoval súperom chrbát. O päť kilometrov ďalej mal na čele osemsekundový náskok pred Fínom Mattim Heikkinenom, bronzovú pozíciu držal ďalší domáci lyžiar Martin Johnsrud Sundby. Iba tesne za medailovými priečkami zaostával jeden z favoritov, úradujúci vicemajster sveta v tejto disciplíne spred dvoch rokov z Liberca Čech Lukáš Bauer. Potom však zobral réžiu do rúk Heikkinen. Po desiatich kilometroch vystriedal na čele Rönninga a dva a pol kilometra pred cieľom už mal pred ním vyše sedemsekundový náskok. Záver mal famózny a jeho odstup od najbližšieho prenasledovateľa Eldara Rönninga narástol v cieli na konečných vyše 13 sekúnd. Bronzovú pozíciu si udržal Martin Johnsrud Sundby, ten bol už o vyše pol minúty pomalší ako nový majster sveta. Čech Lukáš Bauer sa musel uspokojiť až so siedmym miestom.

Bajčičák mal pomalší štart

Matti Heikkinen patrí k skvelým klasikom. Dokázal to už na MS v Liberci 2009, kde skončil tretí. Tentoraz získal zlato a vystriedal na tróne legendárneho Estónca Andrusa Veerpalua, ktorý v deň otvorenia šampionátu v Holmenkollene oznámil ukončenie kariéry.

Martin Bajčičák mal tradične pomalší začiatok, ale potom dokázal svoje tempo stupňovať a postupne sa posúval vo výsledkovej listine vyššie. Na prvom medzičase bol dvadsiaty ôsmy, v polovici trate mu patrila 24. pozícia. Potom až do posledného medzičasu atakoval elitnú dvadsiatku, v cieli sa mu to predsa len podarilo, keď poskočil na konečnú 19. priečku. Až z ním dvadsiaty piaty skončil líder celkovej klasifikácie a už takmer istý víťaz Svetového pohára Švajčiar Dario Cologna, ktorý bol o 15 sekúnd pomalší. Ivan Bátory sa prakticky počas celých pretekov pohyboval na medzičasoch v piatej desiatke výsledkovej listiny. Nakoniec s vyše trojminútovým odstupom obsadil 43. miesto.

Výsledky – 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom – muži:

1. Matti Heikkinen (Fín.) 38:14,7 min, 2. Eldar Rönning (Nór.) +13,3 s, 3. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +31,9, 4. Stanislav Volžencev (Rus.) +36,6, 5. Sami Jauhojärvi (Fín.) +44,2, 6. Maurice Manificat (Fr.) +48,8, 7. Lukáš Bauer (ČR) +55,0, 8. Ville Nousiainen (Fín.) +56,3, 9. Tobias Angerer (Nem.) +1:10,1, 10. Maxim Vylegžanin (Rus.) +1:11,0, … 19. Martin Bajčičák +1:56,8, … 43. Ivan Bátory (obaja SR) +3:16,8

Nad 19. miestom nejasá, ale nie je sklamaný

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák obsadil v pretekoch na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v nórskom Osle 19. miesto. V porovnaní s umiestnením v rovnakých pretekoch na šampionáte pred dvoma rokmi v českom Liberci, kde uzatváral elitnú desiatku, je to mierny ústup z pozícií. „Radosťou určite neskáčem a ani nejako mimoriadne nadšený nie som, ale myslím si, že je to solídne umiestnenie zodpovedajúce mojim možnostiam a schopnostiam,“ začal hodnotenie skúsený 34-ročný rodák z Oravy, ktorý štartuje už na svojich ôsmych majstrovstvách sveta.

Tradične pomalšie sa v pretekoch rozbiehal. Potom však dokázal svoje tempo pozvoľna stupňovať a postupne sa posúval vo výsledkovej listine vyššie. Na prvom medzičase po dvoch kilometroch bol dvadsiaty ôsmy, v polovici trate mu už patrila 24. pozícia. Potom až do posledného medzičasu atakoval elitnú dvadsiatku. V cieli sa mu to predsa len podarilo, keď poskočil na konečnú 19. priečku. „Pred pretekmi som počítal, že by to mohlo byť niekde medzi pätnástym a dvadsiatym miestom, to sa mi aj podarilo, môžem byť spokojný. Zašiel som to, na čo papierovo i reálne mám,“ pokračoval Martin Bajčičák.

Preteky na netradičnej trati

V jeho predchádzajúcom vystúpení v nedeľnom skiatlone ho v závere sklamali lyže. Tentoraz zložil poklonu technikom. „Musím pochváliť technikov, ktorí mi perfektne vybrali a pripravili lyže. Naozaj aj v závere pretekov som si jazdu na nich doslova vychutnával. Klobúk dole pred ich robotou,“ nešetril pochvalou na adresu technického tímu, v ktorom je aj tréner Peter Bartoň.

Preteky sa išli na netradičnej trati. Najskôr pretekári vybiehali na takmer šesťapolkilometrový okruh, potom ich čakal iný, bezmála štvorkilometrový, vrátili sa na štadión a znovu išli na skrátenú verziu prvého kola. Reálne merala trať až 15 540 m, jej celkové prevýšenie bolo 567 m. „Normálne sa behá na päťkilometrovom okruhu. Ak aj nikoho nedobehnem, stáva sa, že sa zavesím za niekoho, kto je trebárs o kolo späť a ideme spolu. Tu to bolo prakticky nemožné. Je to tak trochu škoda, že som tam ostal sám a v závere som sa nemal s kým potiahnuť, možno by to bolo ešte o niečo radostnejšie. Napriek tomu som sa však ´hecol´ a skočil som do elitnej dvadsiatky. Môžem byť spokojný,“ uzavrel v rozhovore pre agentúru SITA Martin Bajčičák.

O kvalite jeho výkonu i vyrovnanosti špičky svedčí aj skutočnosť, že až za ním ako dvadsiaty piaty skončil líder celkovej klasifikácie a už takmer istý víťaz Svetového pohára Švajčiar Dario Cologna, ktorý bol o 15 sekúnd pomalší.

Viac k osobe Dario ColognaIvan BátoryLukáš BauerMartin BajčičákMartin Johnsrud Sundby