Banská Bystrica pripravuje komunitné testovanie na koronavírus, ľudia sa môžu registrovať cez aplikáciu

Koronavírus, antigénové testy
Primátor Banskej Bystrice požiadal ministra vnútra Romana Mikulca o dodávku testov písomne. Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 13. januára, 15:35

Mesto Banská Bystrica v spolupráci s Okresným úradom (OÚ) Banská Bystrica pripravuje komunitné testovanie na ochorenie COVID-19 počas najbližšieho víkendu.

Ako na stredajšom brífingu informoval primátor mesta Ján Nosko, na testovanie zamestnancov, ktorí musia chodiť napriek lockdownu do práce, využije mesto mobilnú aplikáciu. Cieľom testovania je extrahovať pozitívnych zamestnancov, a tým aj chrániť fond zamestnávateľov tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu komunitnému šíreniu koronavírusu.

Testujú učiteľov v škôlkach

V súčasnosti prebieha prípravná fáza, počas ktorej testuje samospráva všetkých zamestnancov materských škôl. „Dnes otestujeme prvú polovicu a v piatok druhú. Aktuálne vytvárame celý logistický systém, aby sme zabezpečili víkendové testovanie čo najkomfortnejšie pre obyvateľov,“ informoval primátor.

Radnica vyzýva zamestnávateľov, aby nahlásili predpokladané počty ľudí, ktorých potrebujú otestovať, na adresu testovanie@banskabystrica.sk. Takto získa mesto finálne počty. „Pracujeme aj na aplikácii prihlasovacieho formulára pre jednotlivých záujemcov, aby sa mohli vopred nahlásiť na čas a konkrétne odberové miesto,“ dodal Nosko s tým, že túto službu samospráva ponúka aj pre všetky okolité obce.

Viac o téme: Koronavírus

Mesto má aktuálne vytypovaných 11 odberných miest, pričom na každom z nich vie vytvoriť niekoľko odberových tímov. „Budeme reagovať operatívne a ak niekde vznikne potreba, tak máme pripravený administratívny aj zdravotnícky personál a vieme operatívne počet odberových miest navýšiť,“ objasnil primátor.

Čakajú na odpoveď z ministerstva

Vedenie mesta a odborníci krízového štábu v Banskej Bystrici ešte v pondelok informovali, že celoplošné testovanie všetkých obyvateľov v banskobystrickom okrese je podľa nich v súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácii nevhodné. Prikláňajú sa skôr ku komunitnému testovaniu ľudí, ktorí musia chodiť do práce, prípadne k cielenému testovaniu škôl, podnikov a inštitúcií v regióne.

O antigénové testy radnica prostredníctvom OÚ Banská Bystrica požiadala ministra vnútra Romana Mikulca. „Stále čakáme z ministerstva na informáciu, či nám vyčlenia potrebný počet testov. Požiadali sme o 50-tisíc kusov, čo by malo stačiť,“ uviedol prednosta OÚ Banská Bystrica Martin Dolinaj s tým, že testy sú kľúčové, aby sa víkendové pretestovanie podarilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján NoskoMartin DolinajRoman Mikulec