Barack Obama chce za šéfa Fed-u bývalého ministra financií

Obama
Foto: SITA/AP

TOKIO 13. septembra (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama chce vymenovať bývalého ministra financií Lawrenca Summersa za šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed). Napísal to vo svojom piatkovom vydaní japonský denník Nikkei.

Denník, ktorý citoval nemenované zdroje, vo svojej japonskej verzii napísal, že Obama je „v záverečnej etape“ a smeruje k nominácii Summersa.

Vo svojom anglickom vydaní denník uviedol, že prezident „smeruje“ k Summersovej nominácii už v závere budúceho týždňa.

Diskusia vo Washingtone sa sústreďuje na to, či si za nástupcu Bena Bernankeho Obama vyberie Summersa alebo terajšiu zástupkyňu šéfa Fed-u Janet Yellen. Funkčné obdobie Bernankeho sa končí v januári.

Vymenovanie nového šéfa centrálnej banky USA musí schváliť Senát amerického Kongresu. Denníky New York Times a Washington Post tento mesiac uviedli, že Obama je silne naklonený nominácii Summersa.

Republikánsky senátor Johnny Isakson v utorok vyjadril obavy z nominácie Summersa, ale nepovedal, že s tým nebude súhlasiť. Mnohí senátori, hlavne demokrati, Summersa kritizovali za to, že zmiernil reštrikcie v bankovom sektore a nereguloval trh s derivátmi, keď bol v 90. rokoch za prezidenta Billa Clintona ministrom financií. Denník Nikkei uviedol, že oznámenie rozhodnutia Bieleho domu v otázke nominácie nového šéfa Fed-u sa očakáva už v závere budúceho týždňa po zasadaní centrálnej banky USA, ktoré bude v utorok a stredu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka