Basketbalista Neal sa z babráka stal hrdinom San Antonia

Gary Neal
Zľava: Basketbalista Gary Neal zo San Antonia Spurs v súboji o loptu s Randym Foyeom z Los Angeles Clippers v rámci vzájomného zápasu zámorskej NHL. Foto: SITA/AP

NEW YORK 19. februára (WEBNOVINY) – Náhradník San Antonia Gary Neal prešiel v sobotňajšom zápase NBA na palubovke Los Angeles Clippers dokonalou premenou zo smutného na šťastného hrdinu.

Vo chvíli, keď do konca štvrtej štvrtiny zostávalo 9,5 sekundy a Spurs sa snažili o vyrovnanie z 92:95, rozohrávačovi hostí trestuhodne vypadla lopta z rúk a zdalo sa, že osud zápasu je spečatený.

Domáci ale pri následnej rozohrávke spáchali ešte menej pochopiteľnú chybu, lopta sa od Chrisa Paula dostala priamo k Nealovi a ten spoza trojkového oblúka vyrovnal a postaral sa o predĺženie.

V ňom potom trojkou poslal hostí do rozhodujúceho náskoku 101:98. Spurs vyhrali 103:100. Tony Parker k tomu prispel 30 bodmi a 10 asistenciami.

Sebavedomie je v tejto súťaži najdôležitejšia súčasť basketbalistu. Navyše keď sa môžete spoľahnúť na spoluhráčov. Chcel som Paula faulovať, pretože som si myslel, že ide šetriť sekundy. Keď sa lopta dostala ku mne, zamieril som priamo na kôš,“ komentoval Neal moment, ktorý Paul zhodnotil slovami: „Človeče, to bola asi najhoršia akcia, akej som bol vo svojej kariére v NBA súčasťou.“ San Antonio predĺžilo svoju víťaznú šnúru už na desať zápasov a upevnilo si druhú priečku v Západnej konferencii práve pred Clippers.

New Jersey sa naopak podarilo zastaviť osemzápasovú sériu bez víťazstva, a to rovno na pôde lídra celej súťaže Chicaga. Bulls tentoraz nenašli spôsob, ako vykompenzovať neúčasť Derricka Rosa, dovolili vyniknúť dvojici Deron Williams (29 bodov) a Kris Humphries (24 bodov a 18 doskokov), po piatich minútach prehrávali už 3:22 a napokon podľahli trinástemu tímu Východnej konferencie 85:97.

„Toto bol rozhodne náš najlepší zápas sezóny, pokiaľ ide o obranu. Rýchlo sme si vypracovali náskok a dokázali sme ho udržať. Som rád, že je tá šnúra za nami. Prehrávať nie je zábavné,“ konštatoval Williams.

Vo zvyšných sobotňajších zápasoch uspeli domáce tímy. Dráma sa konala v Memphise, kde domáci rozhodli o najtesnejšom triumfe 104:103 nad Golden State až 5,6 sekundy pred posledným klaksónom, keď Rudy Gay nebol presný, ale Tony Allen doklepol loptu do koša a po zápase povedal: „Rudy naviazal veľa pozornosti, lebo už takto rozhodol veľa zápasov, ja som iba stál v správnom čase na správnom mieste. Nič špeciálne.“ Do zostavy Portlandu sa vrátil líder LaMarcus Aldridge a Trail Blazers si až nečakane hravo poradili s Atlantou 97:77 vo svojej Rose Garden.

Výsledky:

Chicago – New Jersey 85:97 (19:34, 26:25, 11:14, 29:24)

Najviac bodov: Boozer 16 a M. James po 16, Deng a Gibson po 14 – Deron Williams 29, Humphries 24 (18 doskokov), M. Brooks 19

Los Angeles Clippers – San Antonio 100:103 po predĺžení (26:15, 17:30, 24:25, 28:25 – 5:8)

Najviac bodov: Griffin 22 (20 doskokov), Foye a Paul po 21 – Parker 30 (10 asistencií), G. Neal 17, Bonner 13

Memphis – Golden State 104:103 (34:19, 20:37, 22:22, 28:25)

Najviac bodov: Gay 19, Mayo 18, M. Gasol 17 (13 doskokov) – S. Curry 36, Ellis 33, D. Lee 14

Portland – Atlanta 97:77 (33:25, 19:12, 20:19, 25:21)

Najviac bodov: Batum 22, Aldridge 19 (10 doskokov), Felton 14 – Joe Johnson 19, Green 17, Josh Smith 14 (10 doskokov)